Ֆեդերալ պահուստային համակարգի նախագահ Քևին Ուարշը չորեքշաբթի օրը Եվրոպական կենտրոնական բանկի ֆորումում հայտարարեց, որ չի պատրաստվում որևէ նշան տալ, թե ինչ կարող է անել կենտրոնական բանկը այս ամսվա հանդիպմանը, սակայն նշեց, որ ինֆլյացիան շատ բարձր է:
«Մենք բոլորս զբաղված ենք գների կայունությամբ, դա կարող է չլինել մեր միակ գործը, բայց եթե կա ընդհանուր մի բան, որը ես լսեցի վերջին օրերին, դա արհեստական բանականության և արտադրողականության հարցերի նկատմամբ բաց միտումն է, սակայն մենք բոլորս տեսել ենք, որ գները շատ բարձր են», - ասաց Ուարշը CNBC-ի Սարա Այզենին:
Նա նաև նշեց, որ իր կողմից ներկայացված հինգ աշխատանքային խմբերի որոշ պաշտոնյաներ կտեղեկացվեն հաջորդ շաբաթ:
«Իմ հույսը, իմ ձգտումը, այն է, որ իննից տասներկու ամիս անց մենք կօգտագործենք նոր տեխնոլոգիաներ՝ հասկանալու համար, թե ինչ է տեղի ունենում իրական տնտեսությունում ժամանակակից իրական ժամանակում, ինչը մեզ կտեղադրի որպես կենտրոնական բանկիրներ ավելի լավ որոշումներ կայացնելու համար», - ավելացրեց Ուարշը:
Ուարշի հետ միասին խմբում էին նաև Եվրոպական կենտրոնական բանկի նախագահ Քրիստին Լագարդը, Անգլիայի կենտրոնական բանկի նախագահ Անդրեա Բեյլին և Կանադայի կենտրոնական բանկի նախագահ Տիֆ Մաքլեմը.

Federal Reserve Chairman Kevin Warsh, in comments Wednesday at the ECB Forum on Central Banking, declined to give any signal as to what the central bank may do at its meeting later this month, but did note that inflation was too elevated:
"We're all in the price stability business, that might not be our only business, but if there was a common thing I heard over the last couple of days, it was open-mindedness on these questions of AI, open-mindedness on productivity, but we've all looked around, and we've seen that prices are too high," Warsh told CNBC's Sara Eisen.
The new central bank leader also said some of the staffing for his five task forces that he unveiled last month to study the various functions of the Fed will be announced next week:
"My hope, my aspiration, is that nine-12 months from now we're going to be using new technologies to understand what's happening in the real economy in a contemporaneous real-time way that positions us as central bankers to make better decisions," Warsh added.
Along with Warsh, the group also featured European Central Bank President Christine Lagarde, Bank of England Governor Andrew Bailey, and Bank of Canada Governor Tiff Macklem.