Ֆասթ Բանկը ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշ
Ֆասթ Բանկն ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշՖասթ Բանկը գերմանական «Agents for Impact» կազմակերպության կողմից իրականացված գնահատման արդյունքում ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշ, որը համապատասխանում է «GOOD» (Լավ) մակարդակին: Գնահատումը հաշվի է առնում կառավարման որակը, սոցիալական պատասխանատվությունը և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունն ինչպես գործառնական, այնպես էլ ռազմավարական մակարդակներում:
Զեկույցի համաձայն՝ Ֆասթ Բանկի ընդհանուր կայունության կատարողականն զգալիորեն գերազանցում է համաշխարհային ընդունելիության շեմը՝ ընդգծելով նրա հանձնառությունը պատասխանատու ֆինանսավորման, ներառական տնտեսական աճի և էթիկական կառավարմանը: Վարկանիշով ընդգծվել է նաև Բանկի նվիրվածությունը հաճախորդակենտրոն և սոցիալական բոլոր շերտերին հասանելի ծառայությունների քաղաքականությունը։
Ֆասթ Բանկի շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման մենեջեր Միսակ Ավագյանի խոսքով՝ ստացված վարկանիշն արտացոլում է Բանկի նշանակալի առաջընթացը և համապատասխանությունը ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման SDG նպատակներին և շրջակա միջավայրի պաշտպանության, սոցիալական պատասխանատվության և կառավարման ESG սկզբունքներին. «Վարկանիշը բացում է նոր հնարավորություններ զարգացնելու և խորացնելու Բանկի համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ կայունության վրա հիմնված նախաձեռնությունների և ծրագրերի շրջանակներում։ Պետք է նշել նաև, որ համաձայն զեկույցի՝ Բանկը զգալի առաջընթաց է գրանցել վարկավորման գործընթացներում բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերի գնահատման պրակտիկա ներառելու առումով», - ասել է նա։
Հավելենք նաև, որ գնահատականն ստացվել է AFISAR կայունության համապատասխանության վարկանիշային մասնագիտացված գործիքի միջոցով անցկացված անկախ գնահատման արդյունքում։ Գնահատվել է Բանկի կայուն զարգացման նպատակների՝ աղքատության վերացման, գենդերային հավասարության, արժանապատիվ աշխատանքի և տնտեսական աճի, ներառական համայնքներին աջակցելու, հավասարությունը խթանելու և այլ գործընթացները։ Բնապահպանական ոլորտում ևս Ֆասթ Բանկն սկսել է զարգացնել ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հիմնարար համակարգեր։
Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալուն միտված ընկերություն է, որը 24/7 աշխատանքային գրաֆիկով ներկայացված է Երևանում և Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Ֆասթ Բանկը վերահսկվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից։

News | 2026/06/29 23:02
Fast Bank Receives B+ Sustainability Compliance RatingFast Bank has received a B+ sustainability compliance rating from the German organization "Agents for Impact". This rating corresponds to the level of "GOOD". The assessment considers the quality of management, social responsibility, and environmental impact at both operational and strategic levels.
According to the report, Fast Bank's overall sustainability performance significantly exceeds the global acceptability threshold, highlighting its commitment to responsible financing, inclusive economic growth, and ethical governance. The rating also emphasizes the Bank's dedication to providing customer-centric services accessible to all social strata.
Misak Avagyan, the Bank's manager for environmental and social risk management, stated that the received rating reflects the Bank's significant progress and compliance with the UN Sustainable Development Goals (SDG) and the ESG principles of environmental protection, social responsibility, and governance. "The rating opens new opportunities for developing and deepening the Bank's cooperation with international partners in sustainability-based initiatives and programs. It should also be noted that, according to the report, the Bank has made significant progress in integrating the practice of assessing environmental and social risks into its lending processes," he said.
It should also be noted that the assessment was obtained through an independent evaluation using the specialized AFISAR sustainability compliance rating tool. The Bank's sustainable development goals evaluated include poverty alleviation, gender equality, decent work and economic growth, support for inclusive communities, promotion of equality, and other processes. In the environmental sector, Fast Bank has also begun to develop fundamental systems for efficient resource use and raising awareness about the environment.
Fast Bank is a company aiming to become a digital bank, operating 24/7 and represented in Yerevan and all regions of Armenia. Fast Bank is regulated by the Central Bank of the Republic of Armenia.