Ֆասթ Բանկը ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշ
Ֆասթ Բանկն ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշՖասթ Բանկն ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշ
Ֆասթ Բանկը գերմանական «Agents for Impact» կազմակերպության կողմից իրականացված գնահատման արդյունքում ստացել է Կայունության համապատասխանության B+ վարկանիշ, որը համապատասխանում է «GOOD» (Լավ) մակարդակին: Գնահատումը հաշվի է առնում կառավարման որակը, սոցիալական պատասխանատվությունը և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունն ինչպես գործառնական, այնպես էլ ռազմավարական մակարդակներում:
Զեկույցի համաձայն՝ Ֆասթ Բանկի ընդհանուր կայունության կատարողականն զգալիորեն գերազանցում է համաշխարհային ընդունելիության շեմը՝ ընդգծելով նրա հանձնառությունը պատասխանատու ֆինանսավորման, ներառական տնտեսական աճի և էթիկական կառավարմանը: Վարկանիշով ընդգծվել է նաև Բանկի նվիրվածությունը հաճախորդակենտրոն և սոցիալական բոլոր շերտերին հասանելի ծառայությունների քաղաքականությանը:
Ֆասթ Բանկի շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման մենեջեր Միսակ Ավագյանի խոսքով՝ ստացած վարկանիշն արտացոլում է Բանկի նշանակալի առաջընթացը և համապատասխանությունը ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման SDG նպատակներին և շրջակա միջավայրի պաշտպանության, սոցիալական պատասխանատվության և կառավարման ESG սկզբունքներին. «Վարկանիշը բացում է նոր հնարավորություններ զարգացնելու և խորացնելու Բանկի համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ կայունության վրա հիմնված նախաձեռնությունների և ծրագրերի շրջանակներում։ Պետք է նշել նաև, որ համաձայն զեկույցի՝ Բանկը զգալի առաջընթաց է գրանցել վարկավորման գործընթացներում բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերի գնահատման պրակտիկա ներառելու առումով», - ասել է նա:
Հավելենք նաև, որ գնահատականն ստացվել է AFISAR կայունության համապատասխանության վարկանիշային մասնագիտացված գործիքի միջոցով անցկացված անկախ գնահատման արդյունքում։ Գնահատվել է Բանկի կայուն զարգացման նպատակների՝ աղքատության վերացման, գենդերային հավասարության, արժանապատիվ աշխատանքի և տնտեսական աճի, ներառական համայնքներին աջակցելու, հավասարությունը խթանելու և այլ գործընթացները։ Բնապահպանական ոլորտում ևս Ֆասթ Բանկն սկսել է զարգացնել ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հիմնարար համակարգեր:
Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալուն միտված ընկերություն է, որը 24/7 աշխատանքային գրաֆիկով ներկայացված է Երևանում և Հայաստանի բոլոր մարզերում:

Фаст Банк получил рейтинг соответствия устойчивости B+Фаст Банк получил рейтинг соответствия устойчивости B+ в результате оценки, проведенной немецкой организацией «Agents for Impact», что соответствует уровню «GOOD» (Хорошо). Оценка учитывает качество управления, социальную ответственность и влияние на окружающую среду как на оперативном, так и на стратегическом уровнях.
Согласно отчету, общая производительность устойчивости Фаст Банка значительно превышает порог глобальной приемлемости, подчеркивая его приверженность ответственному финансированию, инклюзивному экономическому росту и этическому управлению. Рейтинг также подчеркивает приверженность Банка к политике предоставления услуг, доступных для всех слоев населения и ориентированных на клиента.
Менеджер по управлению экологическими и социальными рисками Фаст Банка Мисак Авагян отметил, что полученный рейтинг отражает значительный прогресс Банка и соответствие целям устойчивого развития ООН и принципам ESG в области охраны окружающей среды, социальной ответственности и управления. «Рейтинг открывает новые возможности для развития и углубления сотрудничества Банка с международными партнерами в рамках инициатив и программ, основанных на устойчивом развитии. Также стоит отметить, что согласно отчету, Банк достиг значительного прогресса в включении практики оценки экологических и социальных рисков в процессы кредитования», - сказал он.
Также стоит отметить, что оценка была получена в результате независимой оценки, проведенной с использованием специализированного инструмента рейтинга соответствия устойчивости AFISAR. Оценивались цели устойчивого развития Банка, такие как борьба с бедностью, гендерное равенство, достойный труд и экономический рост, поддержка инклюзивных сообществ, содействие равенству и другие процессы. В области экологии Фаст Банк также начал развивать основные системы эффективного использования ресурсов и повышения осведомленности об окружающей среде.
Фаст Банк - это компания, ориентированная на становление цифровым банком, работающая по графику 24/7, представленная в Ереване и во всех областях Армении.