Եվրոպական շուկայի դռները բացվում են հայկական արտադրանքի համար
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված երկու կարևոր քայլի մասին:
Բացի 18 միլիոն եվրոյի լրացուցիչ ֆինանսական աջակցությունից՝ ԵՄ-ն պատրաստվում է վերացնել մաքսատուրքերը հայկական արտահանման հիմնական մասի համար՝ թույլ տալով հայ արտադրողներին մուտք գործել 450-միլիոնանոց եվրոպական շուկա:
«Մենք ևս մեկ քայլ առաջ ենք գնում։ Մենք առաջարկում ենք, այսպես կոչված, ինքնավար առևտրային միջոցներ (ATM)։ Սա նշանակում է, որ այս ATM-ները կազատականացնեն Հայաստանի արտահանումների մոտավորապես 80%-ը դեպի Եվրոպական Միություն։ Սա նշանակում է, որ ձեր առևտրի 80%-ը մեզ հետ այժմ կլինի առանց սակագների:
Սրանով մենք կարող ենք վերաուղղորդել այն արտադրանքը, որն այժմ մեծապես ապավինում է ռուսական շուկային, և դրանք ուղարկել Եվրոպական Միության միասնական շուկա 450 միլիոն սպառողների ընդգրկմամբ։ Այս միջոցը կբացի Եվրոպայի դռները համարյա 99 տոկոս Հայաստանի թարմ գյուղմթերքի, բանջարեղենի, մրգերի և օրգանական ծագման արտադրանքի համար՝ դուռը բացելով ավելի քան 90 տոկոս ձեր խմիչքների և ոգելից խմիչքների արտահանման համար ԵՄ միասնական շուկա:
Փաստորեն վերջին ամիսների ընթացքում մենք ականատես ենք եղել ավելի ու ավելի մեծ ծավալների հայկական ծաղիկների ժամանմանը մեր շուկա, և սա գեղեցիկ խորհրդանիշ է մեր տնտեսական գործընկերության մեջ նոր գլուխ բացելու համար:
Սա միայն սկիզբն է։ Այս նոր միջոցների օգնությամբ մենք հնարավորություն կունենանք արագ դիվերսիֆիկացնելու ձեր առևտուրը։ Հուլիսի կեսերին մենք փորձագետներ կուղարկենք Հայաստան՝ աշխատելու անմիջապես ձեր արտադրողների, ձեռնարկությունների և արտահանողների հետ՝ օգնելով նրանց օգտվել բոլոր այն հնարավորություններից, որոնք արտոնյալ գործընկերությունը Եվրամիության հետ կարող է առաջարկել»,- ասել է նա:

Европейский рынок открывает двери для армянской продукции
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном объявила о двух важных шагах, направленных на укрепление экономической устойчивости Армении:
Кроме 18 миллионов евро дополнительной финансовой поддержки, ЕС готовится отменить пошлины на основную часть армянского экспорта, что позволит армянским производителям выйти на рынок Европы с населением 450 миллионов человек:
«Мы делаем еще один шаг вперед. Мы предлагаем так называемые автономные торговые меры (ATM). Это означает, что эти ATM освободят около 80% армянского экспорта в Европейский Союз от пошлин. Это значит, что 80% вашей торговли теперь будет без тарифов:
Таким образом, мы можем перенаправить продукцию, которая в настоящее время сильно зависит от российского рынка, и отправить ее на единый рынок Европейского Союза с 450 миллионами потребителей. Эта мера откроет двери Европы для почти 99% свежих сельскохозяйственных продуктов, овощей, фруктов и органических товаров из Армении, а также более чем 90% ваших напитков и алкогольных изделий на единый рынок ЕС:
На самом деле, в последние месяцы мы стали свидетелями увеличения объемов армянских цветов, поступающих на наш рынок, и это красивый символ открытия новой главы в нашем экономическом партнерстве:
Это только начало. С помощью этих новых мер мы сможем быстро диверсифицировать вашу торговлю. В середине июля мы направим экспертов в Армению для работы непосредственно с вашими производителями, предприятиями и экспортерами, помогая им воспользоваться всеми возможностями, которые может предложить преференциальное партнерство с Европейским Союзом», - сказала она: