Եվրոպական միությունը 200 միլիոն եվրո դրամաշնորհային ֆինանսավորում կտրամադրի Հարավային Կովկասի տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային կապերի զարգացման համար, հայտարարել է Եվրոկոմիսիայի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայեն Բաքու կատարած այցի ընթացքում:
Ֆոն դեր Լյայենը, juntamente Reuters-ի հաղորդմամբ, հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ըստ Եվրոկոմիսիայի նախագահի, նախաձեռնությունը նպատակ ունի աջակցել խաղաղությանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ ամրապնդելով տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը և ուղղակի օգնություն տրամադրելով տեղական համայնքներին:
«Մեր "Խաղաղություն փոխկապակցվածության միջոցով" ծրագիրը կօգնի կառուցել խաղաղ և繁盛 ապագա Հարավային Կովկասի համար: Միասին մենք կարող ենք թղթի վրա խաղաղությունը վերածել իրական խաղաղության», - ասել է ֆոն դեր Լյայեն:
Եվրոկոմիսիան նաև հայտնել է, որ 20 միլիոն եվրո կհատկացվի համայնքների աջակցման ծրագրին Հայաստանում և Ադրբեջանում, ներառյալ առողջապահության, ականազերծման, հմտությունների զարգացման և տեղական բիզնեսի ներդրումները:

ЕС выделит до 200 млн евро на развитие коммуникаций на Южном Кавказе
Европейский союз предоставит до 200 млн евро грантового финансирования для развития транспортных, энергетических и цифровых связей в Южном Кавказе, заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в ходе визита в Баку:
Фон дер Ляйен вместе с еврокомиссаром по вопросам расширения Мартой Кос накануне встретилась с президентом Азербайджана, сообщает Reuters.
По словам главы Еврокомиссии, инициатива направлена на поддержку мира между Арменией и Азербайджаном за счет укрепления региональной взаимосвязанности и адресной помощи местным общинам:
«Наш пакет "Мир через взаимосвязанность" поможет построить мирное и процветающее будущее для Южного Кавказа. Вместе мы можем превратить мир на бумаге в мир на практике», — сказала фон дер Ляйен:
Еврокомиссия также сообщила, что еще 20 млн евро будут направлены на программу поддержки местных общин в Армении и Азербайджане, включая инвестиции в здравоохранение, разминирование, развитие навыков и местный бизнес: