Երևանում ուժեղացվում է շինարարական փոշու վերահսկողությունը: Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը (ԲԸՏՄ) Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ իրականացնում է միջոցառումներ, որոնք ուղղված են մթնոլորտային օդի պահպանությանը և փոշու արտանետումների նվազեցմանը:
Այսօր տեղի ունեցած իրազեկում-հանդիպման ընթացքում ԲԸՏՄ ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանը կարևորել է տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպումը, հատկապես շենքերի արտաքին երեսապատման, սալիկների հղկման, եզրաքարերի տեղադրման և այլ շինարարական աշխատանքների ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ վարչական շրջանների պատասխանատուները կմասնակցեն համատեղ վերահսկողական միջոցառումների կազմակերպմանը, որոնք կօգնեն բարձրացնել բնապահպանական պահանջների պահպանման մակարդակը:
ԲԸՏՄ-ն շարունակելու է համագործակցել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ, որպեսզի բարելավվի Երևան քաղաքի մթնոլորտային օդի որակը:

News | 2026/07/01 10:02
Control over construction dust is being strengthened in Yerevan. The Environmental and Mining Inspection Body (EMIB) is conducting measures in collaboration with the Yerevan City Hall aimed at atmospheric air protection and reducing dust emissions:
During today’s informational meeting, EMIB Director Hovhannes Martirosyan emphasized the importance of effectively organizing the work of local self-government bodies, especially during the external finishing of buildings, tile grinding, curb installation, and other construction activities:
During the meeting, an agreement was reached that responsible officials from administrative districts will participate in organizing joint monitoring activities that will help increase the level of compliance with environmental requirements:
EMIB will continue to cooperate with state and local self-government bodies to improve the quality of atmospheric air in Yerevan: