Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահին «Հայաստանի հետ պատմական խաղաղության պայմանագրի կնքման» կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը, Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարության մեջ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, մասնավորապես, ասել է.
«Դուք առաջնորդի հատկություններ եք դրսեւորել՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղությանը եւ համագործակցությանը, եւ սա նոր հնարավորություններ է ստեղծում կայունության, վստահության եւ բարգավաճման համար։ ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է այս գործընթացին։ Համատեղ ուժերով մենք իսկապես կարող ենք թղթի վրայի խաղաղությունը վերածել գործնական խաղաղության, եւ հենց դրա համար ենք այսօր այստեղ միասին աշխատում ենք»։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը Հարավային Կովկասն անվանել է «աշխարհի ամենակարեւոր տրանսպորտային հանգույցներից մեկը, որը կապում է Եվրոպան, Կասպիական տարածաշրջանը եւ Կենտրոնական Ասիան»։
«Նրա ռազմավարական նշանակությունը շարունակում է աճել, եւ Ադրբեջանին այս գործընթացում կենտրոնական դեր է վերապահված։ Քիչ երկրներ ունեն նման բարենպաստ դիրք՝ տարածաշրջանային համագործակցությունն ու կայունությունը խթանելու համար։ Ադրբեջանը հմտորեն համադրում է իր ռազմավարական աշխարհագրական դիրքը՝ աճող տնտեսական, քաղաքական եւ տարածաշրջանային ազդեցության հետ»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը։
«Վերջին տարիներին Ադրբեջանն իրեն դրսեւորել է որպես Եվրոպական միության հուսալի եւ վստահելի էներգետիկ գործընկեր։ Մենք չենք մոռացել Ադրբեջանի օգնությունը այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանն էներգետիկան օգտագործեց որպես զենք եւ դադարեցրեց գազի մատակարարումը Եվրոպային։ Հարավային գազային միջանցքն իսկապես ամրապնդեց Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությունը, եւ սա հաջողության ակնառու պատմություն է։ Եվ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ դրա համար»,- ընդգծել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը։
«Մենք մեծ հետաքրքրությամբ ողջունում ենք Ձեր՝ Հայաստան էլեկտրական մալուխ անցկացնելու առաջարկը. դա շատ հետաքրքիր կետ է»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը։

EU Welcomes Aliyev's Proposal to Lay Electric Cable to Armenia
Yerevan: Mediamax: The President of the European Commission Ursula von der Leyen congratulated the President of Azerbaijan on the "signing of a historic peace treaty with Armenia".
As reported by AzerTaj, in a statement following the meeting with Ilham Aliyev, Ursula von der Leyen specifically said:
"You have demonstrated leadership qualities in promoting peace and cooperation in the region, and this creates new opportunities for stability, trust, and prosperity. The EU firmly supports this process. Together, we can truly turn peace on paper into practical peace, and that is exactly why we are here working together today."
The head of the European Commission called the South Caucasus "one of the world's most important transport hubs, connecting Europe, the Caspian region, and Central Asia."
"Its strategic importance continues to grow, and Azerbaijan is assigned a central role in this process. Few countries have such a favorable position to promote regional cooperation and stability. Azerbaijan skillfully combines its strategic geographical position with growing economic, political, and regional influence," von der Leyen noted.
"In recent years, Azerbaijan has proven itself to be a reliable and trustworthy energy partner of the European Union. We have not forgotten Azerbaijan's assistance at a time when Russia used energy as a weapon and halted gas supplies to Europe. The Southern Gas Corridor has indeed strengthened Europe's energy security, and this is a remarkable success story. And I want to thank you for that," the head of the European Commission emphasized.
"We welcome your proposal to lay an electric cable to Armenia with great interest. This is a very interesting point," von der Leyen noted.