Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահին «Հայաստանի հետ պատմական խաղաղության պայմանագրի կնքման» կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը, Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարության մեջ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, մասնավորապես, ասել է.
«Դուք առաջնորդի հատկություններ եք դրսեւորել՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղությանը եւ համագործակցությանը, եւ սա նոր հնարավորություններ է ստեղծում կայունության, վստահության եւ բարգավաճման համար։ ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է այս գործընթացին։ Համատեղ ուժերով մենք իսկապես կարող ենք թղթի վրայի խաղաղությունը վերածել գործնական խաղաղության, եւ հենց դրա համար ենք այսօր այստեղ միասին աշխատում ենք»։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը Հարավային Կովկասն անվանել է «աշխարհի ամենակարեւոր տրանսպորտային հանգույցներից մեկը, որը կապում է Եվրոպան, Կասպիական տարածաշրջանը եւ Կենտրոնական Ասիան»։
«Նրա ռազմավարական նշանակությունը շարունակում է աճել, եւ Ադրբեջանին այս գործընթացում կենտրոնական դեր է վերապահված։ Քիչ երկրներ ունեն նման բարենպաստ դիրք՝ տարածաշրջանային համագործակցությունն ու կայունությունը խթանելու համար։ Ադրբեջանը հմտորեն համադրում է իր ռազմավարական աշխարհագրական դիրքը՝ աճող տնտեսական, քաղաքական եւ տարածաշրջանային ազդեցության հետ»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը։
«Վերջին տարիներին Ադրբեջանն իրեն դրսեւորել է որպես Եվրոպական միության հուսալի եւ վստահելի էներգետիկ գործընկեր։ Մենք չենք մոռացել Ադրբեջանի օգնությունը այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանն էներգետիկան օգտագործեց որպես զենք եւ դադարեցրեց գազի մատակարարումը Եվրոպային։ Հարավային գազային միջանցքն իսկապես ամրապնդեց Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությունը, եւ սա հաջողության ակնառու պատմություն է։ Եվ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ դրա համար»,- ընդգծել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը։
«Մենք մեծ հետաքրքրությամբ ողջունում ենք Ձեր՝ Հայաստան էլեկտրական մալուխ անցկացնելու առաջարկը. դա շատ հետաքրքիր կետ է»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը։

Ереван: МедиаМакс: Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен поздравила президента Азербайджана с "подписанием исторического мирного договора с Арменией".
Как сообщает АзерТадж, в заявлении по итогам встречи с Ильхамом Алиевым Урсула фон дер Ляйен, в частности, сказала:
«Вы проявили лидерские качества, способствуя миру и сотрудничеству в регионе, и это создает новые возможности для стабильности, доверия и процветания. ЕС решительно поддерживает этот процесс. Совместными усилиями мы действительно можем превратить мир на бумаге в практический мир, и именно для этого мы сегодня здесь работаем вместе».
Глава Европейской комиссии назвала Южный Кавказ «одним из самых важных транспортных узлов мира, связывающим Европу, Каспийский регион и Центральную Азию».
«Его стратегическое значение продолжает расти, и Азербайджану отводится центральная роль в этом процессе. Немногие страны имеют такую благоприятную позицию для содействия региональному сотрудничеству и стабильности. Азербайджан умело сочетает свое стратегическое географическое положение с растущим экономическим, политическим и региональным влиянием», - отметила фон дер Ляйен.
«В последние годы Азербайджан проявил себя как надежный и заслуживающий доверия энергетический партнер Европейского Союза. Мы не забыли о помощи Азербайджана в то время, когда Россия использовала энергетику как оружие и прекратила поставки газа в Европу. Южный газовый коридор действительно укрепил энергетическую безопасность Европы, и это яркая история успеха. И я хочу поблагодарить вас за это», - подчеркнула глава Европейской комиссии.
«Мы с большим интересом приветствуем ваше предложение провести электрический кабель в Армению. Это очень интересный пункт», - отметила фон дер Ляйен.