ԵՐԵՎԱՆ, 2 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ Եվրոպական միությունը մտադիր է օգնել Հայաստանին էներգիայի մատակարարումները բազմազանացնել, հայտարարեց Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Էներգակիրների ոլորտում ձեզ անհրաժեշտ է ռազմավարական մոտեցում: Ինչպես մենք օգնում ենք Հայաստանին բազմազանացնել առևտուրը, ինչը բարձրացնում է երկրի կայունությունը, այնպես էլ ԵՄ-ն ցանկանում է օգնել Հայաստանին էներգիայի մատակարարումները բազմազանացնել», - ասաց ֆոն դեր Լայենը, պատասխանելով հարցին՝ ԵՄ-ի հնարավոր գործողությունների մասին, եթե ռուսական գազը թանկանա Հայաստանի համար:
Նրա խոսքով, հաջորդ շաբաթ Հայաստան կժամանեն ԵՄ-ի փորձագետներ այս նպատակով: Ֆոն դեր Լայենը նաև տեղեկացրեց, որ ԵՄ-ն ներդրումներ է կատարում տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգության համար՝ ստեղծելով նոր էներգետիկ փոխկապակցման ուղիներ:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն 25 միլիոն եվրո է հատկացնում Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման աջակցությանը: «Այսպիսով, բարձրանում է Հայաստանի անկախությունը և կայունությունը», - նշեց նա:

ЕС поможет Армении диверсифицировать поставки энергии
ЕРЕВАН, 2 июля. /АРКА/. Европейский союз намерен помочь Армении в диверсификации поставок энергии, заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Ереване.
«По линии энергоносителей вам необходим стратегический подход. Так же, как мы помогаем Армении диверсифицировать торговлю, что повышает устойчивость и укрепляет страну, ЕС также хочет помочь Армении диверсифицировать поставки энергии», — сказала фон дер Ляйен, отвечая на вопрос о возможных действиях ЕС в случае подорожания российского газа для Армении.
По ее словам, на следующей неделе в Армению с этой целью прибудут эксперты из ЕС. Фон дер Ляйен сообщила также, что ЕС инвестирует в энергетическую безопасность региона, создавая новые маршруты энергетической взаимосвязанности.
По ее словам, ЕС выделяет 25 млн евро на поддержку развития возобновляемой энергетики в Армении. «Это повышает независимость Армении и ее устойчивость», — сказала она.