ԵՐԵՎԱՆ, 2 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ Եվրոպական միությունը մտադիր է օգնել Հայաստանին էներգիայի մատակարարումները բազմազանացնել, հայտարարեց Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Էներգակիրների ոլորտում ձեզ անհրաժեշտ է ռազմավարական մոտեցում: Ինչպես մենք օգնում ենք Հայաստանին բազմազանացնել առևտուրը, ինչը բարձրացնում է երկրի կայունությունը, այնպես էլ ԵՄ-ն ցանկանում է օգնել Հայաստանին էներգիայի մատակարարումները բազմազանացնել», - ասաց ֆոն դեր Լայենը, պատասխանելով հարցին՝ ԵՄ-ի հնարավոր գործողությունների մասին, եթե ռուսական գազը թանկանա Հայաստանի համար:
Նրա խոսքով, հաջորդ շաբաթ Հայաստան կժամանեն ԵՄ-ի փորձագետներ այս նպատակով: Ֆոն դեր Լայենը նաև տեղեկացրեց, որ ԵՄ-ն ներդրումներ է կատարում տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգության համար՝ ստեղծելով նոր էներգետիկ փոխկապակցման ուղիներ:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն 25 միլիոն եվրո է հատկացնում Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման աջակցությանը: «Այսպիսով, բարձրանում է Հայաստանի անկախությունը և կայունությունը», - նշեց նա:

YEREVAN, July 2. /ARKA/. The European Union intends to assist Armenia in diversifying its energy supplies, said Ursula von der Leyen, President of the European Commission, at a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan.
“In terms of energy carriers, you need a strategic approach. Just as we help Armenia diversify its trade, which enhances resilience and strengthens the country, the EU also wants to help Armenia diversify its energy supplies,” von der Leyen said, responding to a question about possible EU actions in case of rising Russian gas prices for Armenia.
According to her, experts from the EU will arrive in Armenia next week for this purpose. Von der Leyen also noted that the EU is investing in the energy security of the region by creating new energy interconnection routes.
She stated that the EU is allocating 25 million euros to support the development of renewable energy in Armenia. “This increases Armenia's independence and resilience,” she said.