Ֆոն դեր Լայենը Հարավային Կովկաս իր շրջայցը սկսել է Բաքվում, քանի որ ԵՄ-ն ուժեղացնում է համագործակցությունը տարածաշրջանային կայունության, էներգետիկայի և կապակցվածության հարցերում, գրում է Euronews-ը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը երեքշաբթի Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ մեկնարկ տալով իր երկօրյա այցին Հարավային Կովկասի երկրներ, որը ընդգծում է Եվրոպական միության աճող ռազմավարական հետաքրքրությունը տարածաշրջանի նկատմամբ՝ էներգետիկ անվտանգությունն, տրանսպորտային կապերը և տարածաշրջանային կայունությունը ամրապնդելու ձգտման ֆոնին։
Բաքուն դարձել է ֆոն դեր Լայենի տարածաշրջանային շրջագայության առաջին կանգառը՝ մինչև նրա այցը Հայաստան։ Եվրոպական հանձնաժողովը այցը բնութագրել է որպես ամբողջ Հարավային Կովկասում գործընկերների հետ կայուն բարձր մակարդակի ներգրավվածության մաս։
Բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում առաջնորդները կենտրոնացել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի, տրանսպորտային կապակցվածության, էներգետիկ համագործակցության և ԵՄ-ի ու Ադրբեջանի միջև ավելի լայն ռազմավարական գործընկերության վրա։
Ֆոն դեր Լայենը Ադրբեջանին կոչել է ԵՄ-ի առանցքային գործընկեր՝ ընդգծելով նրա դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում՝ աշխարհաքաղաքական անկայունության ֆոնին։
«Վերջին տարիներին Ադրբեջանն ապացուցել է, որ Եվրոպական Միության հուսալի և վստահելի էներգետիկ գործընկեր է։ Մենք չենք մոռացել, որ այն պահին, երբ Ռուսաստանը էներգետիկան օգտագործում էր որպես զենք Եվրոպայի դեմ, Ադրբեջանը առաջ եկավ։ Հարավային գազային միջանցքն իսկապես ամրապնդեց Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությունը և դարձավ հաջողության բացառիկ պատմություն», — հայտարարել է նա չորեքշաբթի Բաքվում։
ԵՄ գործադիր մարմնի ղեկավարը նաև ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում գրանցված առաջընթացը՝ նշելով, որ համաձայնագիրը կարող է ճանապարհ հարթել ավելի լայն տարածաշրջանային համագործակցության համար։
«Ցանկանում եմ շնորհավորել ձեզ Հայաստանի հետ պատմական խաղաղության համաձայնագրիInitiatives կապակցությամբ։ Դուք անձնական առաջնորդություն եք դրսևորել տարածաշրջանում խաղաղությունն ու համագործակցությունը առաջ մղելու գործում։ Միասին մենք իսկապես կարող ենք թղթի վրա եղած խաղաղությունը վերածել գործնական խաղաղության», — ասել է ֆոն դեր Լայենը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը հայտարարել է, որ Բրյուսելը կառաջարկի գործարկել ԵՄ-Ադրբեջան կապակցվածության գործընկերությունը, որը կներառի տրանսպորտը, էներգետիկան և թվային ենթակառուցվածքը։ Նա նաև հայտնել է, որ ԵՄ Global Gateway նախաձեռնությունը մինչև 200 մլն եվրոյի դրամաշնորհներ կտրամադրի Հարավային Կովկասի երկրներում նախագծերի համար՝ մինչև 2 մլրդ եվրոյի պետական և մասնավոր ներդրումներ մոբիլիզացնելու հնարավորությամբ։
Ֆոն դեր Լայենը նաև հայտարարել է 20 մլն եվրոյի ծրագրի մասին՝ խաղաղաշինական նախաձեռնություններին աջակցելու համար, ներառյալ ականազերծումը, առողջապահությունը, գյուղական շրջանների զարգացումը և փոքր ու միջին բիզնեսի աջակցությունը։
Հարաբերությունների աննախադեպ «ակտիվ փուլ»
Ալիևը հայտարարել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի հետ հարաբերությունները մտել են փոխգործակցության աննախադեպ փուլ՝ մատնանշելով վերջին տարվա ընթացքում Բրյուսելի և Բաքվի միջև բարձր մակարդակի մի շարք այցեր։
«Այժմ մենք ունենք հարաբերությունների շատ ակտիվ փուլ Եվրոպական հանձնաժողովի և Ադրբեջանի միջև։ Սա աննախադեպ դինամիկա է, որն արտացոլում է բոլոր կողմերի ընդհանուր ձգտումը՝ ընդլայնելու համագործակցությունն ու ամրապնդելու գործընկերությունը», — ասել է նա։
Ադրբեջանի նախագահը նաև ընդգծել է երկրի աճող դերը Եվրոպայի էներգետիկ հավասարակշռության մեջ՝ նշելով, որ ԵՄ երկրներ արտահանումը զգալիորեն աճել է 2022 թվականին էներգետիկ համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
«Այսօր մեր գազի արտահանման կեսը բաժին է ընկնում Եվրոպական միության երկրներին», — ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ Հարավային գազային միջանցքը դարձել է «Ադրբեջանից Եվրոպա բնական գազի տեղափոխման գլխավոր զարկերակը»։
Էներգետիկայից բացի, երկու կողմերն էլ տրանսպորտային կապակցվածությունը նշել են որպես ապագա համագործակցության առանցքային տարր։
Ֆոն դեր Լայենը Հարավային Կովկասը նկարագրել է որպես ռազմավարական խաչմերուկ Եվրոպայի, Կասպյան տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի միջև, իսկ Ալիևը նշել է Ադրբեջանի դերը արևելք-արևմուտք և հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքների զարգացման ու բեռնափոխադրումների ծավալների աճի գործում։
Այցը տեղի է ունենում այն ֆոնին, երբ Բրյուսելը ջանքեր է գործադրում էներգամատակարարումների դիվերսիֆիկացման և այլընտրանքային առևտրային երթուղիների զարգացման ուղղությամբ՝ Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա լայնածավալ ներխուժումից հետո։
2022 թվականից՝ Ադրբեջանի հետ ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության ստորագրումից հետո, համագործակցությունը ընդլայնվել է բնական գազի սահմաններից դուրս և ներառում է վերականգնվող էներգետիկան, թվային ենթակառուցվածքը և Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացումը, որը հայտնի է որպես Միջին միջանցք։
Ֆոն դեր Լայենի այցը Բաքու համընկնում է տարածաշրջանում ԵՄ դիվանագիտության ավելի լայն շաբաթվա հետ։
Նույն օրը ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասը, ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը և ներքին գործերի ու միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրունները Անկարայում բանակցություններ են վարել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ՝ կենտրոնանալով տարածաշրջանային անվտանգության, միգրացիայի, առևտրի և կապակցվածության վրա։
Զուգահեռ այցերն արտացոլում են Հարավային Կովկասի և Թուրքիայի հետ կապերի ամրապնդման ԵՄ-ի ավելի լայն ռազմավարությունը՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, տնտեսական կայունության և տարածաշրջանային կայունության ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու ձգտման ֆոնին։
Ֆոն դեր Լայենը կշարունակի իր տարածաշրջանային շրջագայությունը Հայաստանում, որտեղ քննարկումները, ինչպես սպասվում է, կկենտրոնանան խաղաղության, կապակցվածության և Հարավային Կովկասում ԵՄ-ի հետագա ներգրավվածության վրա։

ЕС расширяет сотрудничество с Азербайджаном и Арменией на фоне энергетического кризиса
Фон дер Ляйен начала свой тур по Южному Кавказу с Баку, поскольку ЕС усиливает сотрудничество в вопросах региональной стабильности, энергетики и связности, сообщает Euronews.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен во вторник встретилась с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, начав свой двухдневный визит в страны Южного Кавказа, который подчеркивает растущий стратегический интерес Европейского Союза к региону на фоне стремления укрепить энергетическую безопасность, транспортные связи и региональную стабильность.
Баку стал первой остановкой в региональном туре фон дер Ляйен перед ее визитом в Армению. Европейская комиссия охарактеризовала визит как часть устойчивого высокого уровня взаимодействия с партнерами во всем Южном Кавказе.
На совместной пресс-конференции после переговоров лидеры сосредоточились на процессе мира между Арменией и Азербайджаном, транспортной связанности, энергетическом сотрудничестве и более широком стратегическом партнерстве между ЕС и Азербайджаном.
Фон дер Ляйен назвала Азербайджан ключевым партнером ЕС, подчеркивая его роль в обеспечении энергетической безопасности Европы на фоне геополитической нестабильности.
«В последние годы Азербайджан доказал, что он надежный и доверенный энергетический партнер Европейского Союза. Мы не забыли, что в тот момент, когда Россия использовала энергетику как оружие против Европы, Азербайджан вышел вперед. Южный газовый коридор действительно укрепил энергетическую безопасность Европы и стал исключительной историей успеха», — заявила она в среду в Баку.
Глава исполнительного органа ЕС также приветствовала достигнутый прогресс в процессе мира между Арменией и Азербайджаном, отметив, что соглашение может проложить путь к более широкому региональному сотрудничеству.
«Хочу поздравить вас с инициативой по историческому мирному соглашению с Арменией. Вы проявили личное лидерство в продвижении мира и сотрудничества в регионе. Вместе мы действительно можем превратить мир на бумаге в практический мир», — сказала фон дер Ляйен.
Президент Европейской комиссии заявил, что Брюссель предложит запустить партнерство по связности ЕС-Азербайджан, которое будет включать транспорт, энергетику и цифровую инфраструктуру. Она также сообщила, что инициатива ЕС Global Gateway предоставит до 200 миллионов евро грантов для проектов в странах Южного Кавказа с возможностью мобилизации до 2 миллиардов евро государственных и частных инвестиций.
Фон дер Ляйен также объявила о программе на сумму 20 миллионов евро для поддержки миростроительных инициатив, включая разминирование, здравоохранение, развитие сельских районов и поддержку малого и среднего бизнеса.
Непреведенный «активный этап» отношений
Алиев заявил, что отношения с Европейской комиссией вошли в беспрецедентный этап сотрудничества, отметив ряд высокоуровневых визитов между Брюсселем и Баку за последний год.
«Теперь у нас очень активный этап отношений между Европейской комиссией и Азербайджаном. Это беспрецедентная динамика, которая отражает общее стремление всех сторон расширить сотрудничество и укрепить партнерство», — сказал он.
Президент Азербайджана также подчеркнул растущую роль страны в энергетическом балансе Европы, отметив, что экспорт в страны ЕС значительно увеличился после подписания энергетического соглашения в 2022 году.
«Сегодня половина нашего экспорта газа приходится на страны Европейского Союза», — сказал Алиев, добавив, что Южный газовый коридор стал «главной артерией транспортировки природного газа из Азербайджана в Европу».
Помимо энергетики, обе стороны также отметили транспортную связанность как ключевой элемент будущего сотрудничества.
Фон дер Ляйен охарактеризовала Южный Кавказ как стратегический перекресток между Европой, Каспийским регионом и Центральной Азией, а Алиев отметил роль Азербайджана в развитии транспортных коридоров восток-запад и север-юг и увеличении объемов грузоперевозок.
Визит проходит на фоне усилий Брюсселя по диверсификации поставок энергии и развитию альтернативных торговых маршрутов после широкомасштабного вторжения России в Украину.
С 2022 года, после подписания стратегического энергетического партнерства с Азербайджаном, сотрудничество расширилось за пределы природного газа и включает возобновляемую энергетику, цифровую инфраструктуру и развитие Международного транспортного коридора через Каспий, известного как Средний коридор.
Визит фон дер Ляйен в Баку совпадает с более широкой неделей дипломатии ЕС в регионе.
В тот же день верховный представитель ЕС по внешней политике Кая Каллас, комиссар по вопросам расширения Марта Кос и комиссар по внутренним делам и миграции Магнус Брюннер в Анкаре провели переговоры с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и министром иностранных дел Хаканом Фиданом, сосредоточив внимание на региональной безопасности, миграции, торговле и связанности.
Параллельные визиты отражают более широкую стратегию ЕС по укреплению связей с Южным Кавказом и Турцией на фоне стремления углубить сотрудничество в области энергетики, транспорта, экономической устойчивости и региональной стабильности.
Фон дер Ляйен продолжит свой региональный тур в Армении, где, как ожидается, обсуждения сосредоточатся на мире, связности и дальнейшем вовлечении ЕС в Южный Кавказ.