Եվրոպական միությունը մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ կհատկացնի Հարավային Կովկասում տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային կապերի զարգացման համար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար արված հայտարարության մեջ ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Մենք ունենք «Գլոբալ ցանց» ներդրումային ծրագիրը, և այդ ծրագրի շրջանակներում մենք մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ կհատկացնենք Հարավային Կովկասում տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային կապերի զարգացման համար։ Դա կարող է հնարավորություն ստեղծել պետական և մասնավոր հատվածների կողմից մինչև 2 միլիարդ եվրոյի ծավալով ներդրումներ ներգրավելու համար։ Նախագծերը կարող են ներառել, օրինակ, Նախիջևանով երկաթուղային հաղորդակցության ստեղծումը և Բաքվի նավահանգստի զարգացումը»,- ասել է ֆոն դեր Լայենը։

ЕС выделит 200 миллионов евро на развитие транспортных, энергетических и цифровых связей в Южном Кавказе
Новости | 2026/07/02 04:03
Европейский Союз поддерживает развитие Южного Кавказа
Европейский Союз выделит до 200 миллионов евро на развитие транспортных, энергетических и цифровых связей в Южном Кавказе, сообщила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в заявлении для прессы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, сообщает азербайджанская пресса.
«У нас есть инвестиционная программа «Глобальная сеть», в рамках которой мы выделим до 200 миллионов евро на развитие транспортных, энергетических и цифровых связей в Южном Кавказе. Это может создать возможность привлечь инвестиции в размере до 2 миллиардов евро со стороны государственного и частного секторов. Проекты могут включать, например, создание железнодорожного сообщения через Нахичевань и развитие порта в Баку», - сказала фон дер Ляйен.