Եվրոպական միությունը մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ կհատկացնի Հարավային Կովկասում տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային կապերի զարգացման համար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար արված հայտարարության մեջ ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Մենք ունենք «Գլոբալ ցանց» ներդրումային ծրագիրը, և այդ ծրագրի շրջանակներում մենք մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ կհատկացնենք Հարավային Կովկասում տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային կապերի զարգացման համար։ Դա կարող է հնարավորություն ստեղծել պետական և մասնավոր հատվածների կողմից մինչև 2 միլիարդ եվրոյի ծավալով ներդրումներ ներգրավելու համար։ Նախագծերը կարող են ներառել, օրինակ, Նախիջևանով երկաթուղային հաղորդակցության ստեղծումը և Բաքվի նավահանգստի զարգացումը»,- ասել է ֆոն դեր Լայենը։

The European Union will allocate up to 200 million euros in grants for the development of transport, energy, and digital connections in the South Caucasus, said Ursula von der Leyen, President of the European Commission, in a press statement with Azerbaijani President Ilham Aliyev, as reported by Azerbaijani media.
“We have the ‘Global Network’ investment program, and under this program, we will allocate up to 200 million euros in grants for the development of transport, energy, and digital connections in the South Caucasus. This could create the potential to attract investments of up to 2 billion euros from both the public and private sectors. Projects could include, for example, the establishment of railway communication through Nakhchivan and the development of the port in Baku,” said von der Leyen.