ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից
ԵՄ-ն 2026 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտցնում Միացյալ Նահանգների հետ կնքված առևտրային համաձայնագիրը։
Եվրամիության խորհրդի հայտարարության համաձայն՝ պայմանավորվածության շրջանակում ԱՄՆ-ում եվրոպական բոլոր ապրանքների նկատմամբ կկիրառվի 15% մաքսատուրք, իսկ դրա դիմաց Եվրամիության տարածքում ամերիկյան արտադրանքի համար կգործի զրոյական մաքսատուրք։
«Եվրամիությունն ավարտել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագրի հաստատման գործընթացը։ Այն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից», – հայտնել է ԵՄ խորհուրդը։
Բացի այդ, համաձայնագիրը նախատեսում է, որ մինչև 2028 թվականը ԵՄ-ն Միացյալ Նահանգներից կգնի 750 միլիարդ դոլարի էներգակիրներ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել էր, որ Եվրամիությունը համաձայնագիրն ուժի մեջ մտցնի մինչև հուլիսի 4-ը՝ հակառակ դեպքում սպառնալով ԵՄ-ի նկատմամբ սահմանել նոր մաքսատուրքեր։

News | 2026/06/30 20:26
According to a statement from the European Council, a 15% tariff will be applied to all European goods in the US, while US products will face a zero tariff within the EU.
"The European Union has completed the approval process for the trade agreement with the US. It will come into effect on July 1," stated the EU Council.
Additionally, the agreement stipulates that by 2028, the EU will purchase $750 billion worth of energy resources from the United States.
Previously, US President Donald Trump demanded that the EU implement the agreement by July 4, threatening to impose new tariffs on the EU otherwise.