ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից
ԵՄ-ն 2026 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտցնում Միացյալ Նահանգների հետ կնքված առևտրային համաձայնագիրը։
Եվրամիության խորհրդի հայտարարության համաձայն՝ պայմանավորվածության շրջանակում ԱՄՆ-ում եվրոպական բոլոր ապրանքների նկատմամբ կկիրառվի 15% մաքսատուրք, իսկ դրա դիմաց Եվրամիության տարածքում ամերիկյան արտադրանքի համար կգործի զրոյական մաքսատուրք։
«Եվրամիությունն ավարտել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագրի հաստատման գործընթացը։ Այն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից», – հայտնել է ԵՄ խորհուրդը։
Բացի այդ, համաձայնագիրը նախատեսում է, որ մինչև 2028 թվականը ԵՄ-ն Միացյալ Նահանգներից կգնի 750 միլիարդ դոլարի էներգակիրներ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել էր, որ Եվրամիությունը համաձայնագիրն ուժի մեջ մտցնի մինչև հուլիսի 4-ը՝ հակառակ դեպքում սպառնալով ԵՄ-ի նկատմամբ սահմանել նոր մաքսատուրքեր։

Новости | 2026/06/30 20:26
Согласно заявлению Совета Европейского Союза, в рамках соглашения на все европейские товары в США будет применяться 15% таможенная пошлина, в то время как на американские товары в пределах Европейского Союза будет действовать нулевая таможенная пошлина.
«Европейский Союз завершил процесс утверждения торгового соглашения с США. Оно вступит в силу 1 июля», - сообщает Совет ЕС.
Кроме того, соглашение предусматривает, что до 2028 года ЕС закупит у Соединенных Штатов энергоресурсов на сумму 750 миллиардов долларов.
Ранее президент США Дональд Трамп требовал, чтобы Европейский Союз ввел соглашение в силу до 4 июля, угрожая в противном случае введением новых таможенных пошлин на товары ЕС.