Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալությունը (EASA) նախազգուշացրել է ավիաընկերություններին շարունակել խուսափել Իրանի, Իրաքի և Լիբանանի օդային տարածքով թռիչքներից, ինչպես նաև ցուցաբերել առավելագույն զգուշություն Մերձավոր Արևելքի մնացած հատվածով թռչելիս, հաղորդում է CBS News-ը:
Իր թարմացված տեղեկագրում կարգավորող մարմինը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի ռեժիմի կայունությունը երկարաժամկետ հեռանկարում մնում է անորոշ, և պահպանվում է իրավիճակի լարվածության կտրուկ սրման վտանգը:
EASA-ն հայտնել է, որ սահմանափակումների վերաբերյալ հանձնարարականի ժամկետը երկարաձգում է մինչև հուլիսի 8-ը, այն դեպքում, երբ նախկինում նախազգուշացման գործողության ժամկետ էր սահմանված մինչև հուլիսի 1-ը:

EASA предупредила о угрозах в воздушном пространстве Ближнего Востока
Европейское агентство по авиационной безопасности (EASA) предупредило авиакомпании продолжать избегать полетов в воздушном пространстве Ирана, Ирака и Ливана, а также проявлять максимальную осторожность при полетах в остальной части Ближнего Востока, сообщает CBS News.
В своем обновленном бюллетене регулятор указал, что стабильность режима прекращения огня между США и Ираном остается неопределенной в долгосрочной перспективе, и существует риск резкой эскалации напряженности в ситуации.
EASA сообщила, что срок действия рекомендаций о запрете продлен до 8 июля, в то время как ранее срок действия предупреждения был установлен до 1 июля.