Դրսում ապրող ՀՀ քաղաքացիներին քվեարկելն արգելող և ընտրակաշառքի պատիժը խստացնող օրինագծերն ընդունվեցին առաջին ընթերցմամբ
Լուրեր | 2026/07/02 21:02
ԱԺ-ն քննարկում է արտասահմանում ապրող քաղաքացիների ընտրական իրավունքների սահմանափակումները
Արտասահմանում ապրող Հայաստանի քաղաքացիների ընտրական իրավունքը սահմանափակող օրենսդրական նախաձեռնությունը կրքեր բորբոքեց խորհրդարանի դահլիճում։
Ընտրություններից շատ չանցած՝ կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ն առաջարկում է քվեարկելու իրավունքից զրկել այն հայաստանցիներին, որոնք ընտրացուցակները հրապարակելուց առաջ վերջին երկու տարվա առնվազն կեսը՝ մեկ տարին հայրենիքում չեն եղել։ Բացառություն է սահմանվում միայն ուսման մեկնածների և պետական գործուղումների համար։
Բովանդակությունից բացի, ընդդիմադիրներին մտահոգել էր իշխանությունների շտապողականությունը՝ հարցը քննարկել արտահերթ նիստում, հրատապ ռեժիմով, առանց հանրային քննարկման և միջազգային հեղինակավոր փորձագիտական կառույցի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի գնահատականի, այնինչ օրենքն ընդունվելու դեպքում հարյուր հազարավոր մարդիկ կարող են զրկվել ընրական իրավունքից:
«Սենց կարևորագույն օրենք բերել 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի վերջին օրերին, հրատապ կարգով, արտահերթ նիստում՝ ներեցեք, էլի, հասկանալի է, չէ՞, ինչ եք ուզում սրանով անել՝ «շուտ անենք, մտցնենք, բրդենք, սղացնենք, անցնենք», - հայտարարեց ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
«Հիմնարար իրավունքի նման կարգով ոտնահարումը ևս մեկ ապացույցն է այն բանի, որ ՔՊ-ն որևէ առնչություն չունի մարդու հիմնական իրավունքների հետ», - պնդեց նույն խմբակցությունից Արծվիկ Մինասյանը:
«Այս հապշտապողականությունը ուրիշ ձև չի կարելի բացատրել, քան՝ քաղաքական հետին նպատակներ ունեցող», - ասաց մեկ այլ դաշնակցական պատգամավոր՝ Գեղամ Մանուկյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավորները, սակայն, հանրային պահանջով էին բացատրում այս նախաձեռնությունը, չթաքցնելով՝ նկատի ունեն Ռուսաստանից ընտրողների բերելու մասին հաղորդագրությունները:
Մի շարք հասարակական կազմակերպություններ խիստ քննադատել են այս նախագիծը՝ պնդելով, որ օրենսդրական փոփոխությունները հակասահմանադրական են ու ընտրական իրավունքի անօրինական և անհամաչափ սահմանափակում՝ վտանգելով ժողովրդավարական սկզբունքները և խախտելով քաղաքացիների քաղաքական իրավունքները։
Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը համոզված է, որ փոփոխությունն արվում է իշխանությունների ծրագրած Սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ, որը նախաձեռնելու համար, ի դեպ, «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը նոր խորհրդարանում չի ունենա բավարար ձայներ։
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, մինչդեռ, պայմանական օրինակով այլ երկրի ազդեցության մասին էր ակնարկում․ - «Սենթ Քիթս և Նևիսի կառավարությունը որոշում է, որ ինքը ուզում է ազդի Հայաստանի քաղաքական կյանքի վրա, և եթե պարզվի, որ Սենթ Քիթս և Նևիսում կան շատ Հայաստանի քաղաքացիներ, ինչ է ստացվում՝ Հայաստանի իրավապահ մարմինները չեն կարողանալու կանխել Սենթ Քիթս և Նևիսում, օրինակ, ընտրակաշառքի դեպքերը, չեն կարողանալու կանխել ապօրինի ազդեցությունը նրանց քաղաքական կամքի վրա»:
Դրսում ապրող հայերին քվեարկելն արգելող օրենքից բացի իշխանությունները արտահերթ նիստ են բերել նաև մեկ այլ նախաձեռնություն, որով մեկից երկու տարով երկարացվելու է ընտրակաշառքի հետ կապված հանցագործությունների պատժաչափը, իսկ դրա համար դատվածներն անգամ պատիժը կրելուց հետո տևական ժամանակ զրկվելու են պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից։
Երկու օրենքներն էլ այսօր ընդունվեցին առաջին ընթերցմամբ միայն իշխանության պատգամավորների և «Հայաստան» դաշինքից հեռացած Գեղամ Նազարյանի քվեարկությամբ։ Երկրորդ ընթերցումը 24 ժամվա ընթացքում պետք է տեղի ունենա։

Приняты в первом чтении законопроекты, запрещающие голосование для граждан РА, проживающих за границей, и ужесточающие наказание за выборные взятки
Новости | 2026/07/02 21:02
Национальное собрание обсуждает ограничения на избирательные права граждан, проживающих за границей
Законодательная инициатива, ограничивающая избирательные права граждан Армении, проживающих за границей, вызвала бурные обсуждения в зале парламента.
Накануне выборов правящая партия «Гражданский договор» предлагает лишить права голоса тех армян, которые не находились в стране не менее года за последние два года до публикации избирательных списков. Исключение составляют только те, кто уехал на учебу или по служебным командировкам.
Кроме содержания, оппозицию также беспокоила спешка властей, которые вынесли вопрос на внеочередное заседание, в срочном порядке, без общественного обсуждения и оценки авторитетного международного экспертного органа — Венецианской комиссии, в то время как принятие закона может лишить сотни тысяч людей избирательных прав.
«Такой важный закон в последние дни 8-го созыва Национального собрания, внеочередным порядком, внеочередным заседанием — извините, но это очевидно, что вы хотите сделать — «давайте быстро сделаем, введем, проскочим, уйдем», — заявил депутат от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян.
«Нарушение такого основополагающего права — это еще одно доказательство того, что КП не имеет никакого отношения к основным правам человека», — утверждает Арцвик Минасян из той же фракции.
«Эта спешка не может быть объяснена иначе, как политическими целями», — добавил другой депутат от оппозиции Гегам Манукян.
Тем не менее, депутаты от «Гражданского договора» объясняли эту инициативу общественным запросом, не скрывая, что имеют в виду сообщения о привлечении избирателей из России.
Многочисленные общественные организации резко раскритиковали этот проект, утверждая, что изменения в законодательстве являются неконституционными и незаконными и несоразмерно ограничивают избирательные права, угрожая демократическим принципам и нарушая политические права граждан.
Депутат фракции «Армения» Агван Варданян убежден, что изменение делается в преддверии запланированного властями Конституционного референдума, для которого, кстати, «Гражданский договор» не будет иметь достаточного количества голосов в новом парламенте.
Вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян, тем не менее, намекал на влияние другой страны как условный пример: «Правительство Сент-Китс и Невис решает, что хочет воздействовать на политическую жизнь Армении, и если выяснится, что в Сент-Китс и Невисе много граждан Армении, что получается — правоохранительные органы Армении не смогут предотвратить случаи выборного подкупа в Сент-Китс и Невисе, не смогут предотвратить незаконное влияние на их политическую волю».
Кроме закона, запрещающего голосование для граждан, проживающих за границей, власти также вынесли на внеочередное заседание еще одну инициативу, согласно которой срок наказания за преступления, связанные с выборным подкупом, будет продлен с одного до двух лет, а осужденные даже после отбывания наказания на длительное время будут лишены права занимать государственные должности.
Оба закона были приняты в первом чтении только голосами депутатов правящей партии и Гегама Назаряна, вышедшего из блока «Армения». Второе чтение должно состояться в течение 24 часов.