Դոլարն ու ոսկու գինն աճել են. ՀՀ ԿԲ 01/07/2026
ՀՀ կենտրոնական բանկից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ հուլիսի 01-ին բանկի կողմից սահմանված ՀՀ դրամի փոխարժեքները հետևյալն են. ԱՄՆ դոլարի (USD) փոխարժեքն աճել է 0.16 դրամով և կազմել 368.05 դրամ, իսկ ռուսական ռուբլու (RUR) փոխարժեքն աճել է 0.0011 դրամով և կազմել 4.7071 դրամ:
Միևնույն ժամանակ, եվրոյի (EUR) փոխարժեքը չի փոխվել և կրկին կազմել է 419.47 դրամ: Շվեյցարական ֆրանկի (CHF) փոխարժեքը նվազել է 0.37 դրամով և կազմել 454.55 դրամ, իսկ բրիտանական ֆունտի (GBP) փոխարժեքն աճել է 0.83 դրամով և կազմել 487.7 դրամ:
Վրացական լարիի (GEL) փոխարժեքն աճել է 0.21 դրամով և կազմել 139.28 դրամ: Իրանական ռիալի (IRR) փոխարժեքն աճել է 0.00001 դրամով և կազմել 0.026785 դրամ՝ 100 ռիալի համար: Հնդկական ռուփիի (INR) փոխարժեքը նվազել է 0.0038 դրամով և կազմել 3.8852 դրամ:
ԱՄԷ դիրհամի (AED) փոխարժեքն աճել է 0.04 դրամով և կազմել 100.2 դրամ: Չինական յուանի (CNY) փոխարժեքը նվազել է 0.04 դրամով և կազմել 54.175 դրամ: Ճապոնական յենի (JPY) փոխարժեքը նվազել է 0.04 դրամով և կազմել 22.623 դրամ:
Հոնգ Կոնգի դոլարի (HKD) փոխարժեքն աճել է 0.008 դրամով և կազմել 46.923 դրամ: Ղազախական տենգեի (KZT) փոխարժեքը նվազել է 0.0083 դրամով և կազմել 7.682 դրամ` 10 տենգեի համար: Ղրղզական սոմի (KGS) փոխարժեքն աճել է 0.002 դրամով և կազմել 4.2083 դրամ. Բելառուսական ռուբլու (BYN) փոխարժեքն աճել է 0.16 դրամով և կազմել 126.73 դրամ:
Ինչ կայանում է թանկարժեք մետաղներին, ապա ոսկու (XAU) գինն աճել է 16 դրամով և կազմել 47,641.00 դրամ, իսկ Արծաթի (XAG) գինն աճել է 13.26 դրամով և կազմել 695.79 դրամ:

Курс доллара и золота выросли. ЦБ РА 01/07/2026
Центральный банк Армении сообщает «Бизнес 24», что 1 июля установлены следующие курсы армянского драма. Курс доллара США (USD) вырос на 0.16 драма и составил 368.05 драма, а курс российского рубля (RUR) увеличился на 0.0011 драма и составил 4.7071 драма:
В то же время курс евро (EUR) остался без изменений и составил 419.47 драма. Курс швейцарского франка (CHF) снизился на 0.37 драма и составил 454.55 драма, а курс британского фунта (GBP) вырос на 0.83 драма и составил 487.7 драма.
Курс грузинского лари (GEL) увеличился на 0.21 драма и составил 139.28 драма. Курс иранского риала (IRR) вырос на 0.00001 драма и составил 0.026785 драма за 100 риалов. Курс индийской рупии (INR) снизился на 0.0038 драма и составил 3.8852 драма.
Курс дирхама ОАЭ (AED) увеличился на 0.04 драма и составил 100.2 драма. Курс китайского юаня (CNY) снизился на 0.04 драма и составил 54.175 драма. Курс японской иены (JPY) снизился на 0.04 драма и составил 22.623 драма.
Курс гонконгского доллара (HKD) увеличился на 0.008 драма и составил 46.923 драма. Курс казахского тенге (KZT) снизился на 0.0083 драма и составил 7.682 драма за 10 тенге. Курс киргизского сома (KGS) увеличился на 0.002 драма и составил 4.2083 драма. Курс белорусского рубля (BYN) увеличился на 0.16 драма и составил 126.73 драма.
Что касается драгоценных металлов, то цена золота (XAU) увеличилась на 16 драмов и составила 47,641.00 драма, а цена серебра (XAG) увеличилась на 13.26 драмов и составила 695.79 драма.