Ուկոմը և CIPR AeroSpace-ը հայտարարում են նոր համագործակցության փուլին, որի նպատակն է զարգացնել տիեզերական տեխնոլոգիաները և ինժեներական կրթությունը Հայաստանում: 2026 թվականին «Space 1.0» կրթական փաթեթը նախատեսվում է ներկայացնել 15 դպրոցներում, այդ թվում՝ 7 դպրոցում Երևանում և 8 դպրոցում մարզերում:
«Space 1.0»-ը ձեռնարկատիրական կրթական փաթեթ է, որը հնարավորություն է տալիս աշակերտներին ուսումնասիրել տիեզերական տեխնոլոգիաների հիմունքները ոչ միայն տեսական, այլ նաև գործնական ձևաչափով: Փաթեթի միջոցով աշակերտները հնարավորություն են ստանում աշխատել կրթական արբանյակի, գետնային կայանի և առնչվող սարքավորումների հետ, զարգացնելով վերլուծական մտածելակերպը, տեխնիկական ըմբռնումն ու ինժեներական մտածելակերպը:
«Ուկոմի համար տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը ռազմավարական կարևորություն ունի: Մենք գնահատում ենք նախաձեռնությունները, որոնք աշակերտներին ոչ միայն գիտելիք են տալիս, այլ նաև իրական գործնական փորձ, օգնելով նրանց հասկանալ, թե ինչպես են աշխատում ժամանակակից տեխնոլոգիաները: «Space 1.0»-ը հենց այդպիսի ծրագիր է. այն դարձնում է տիեզերական ինժեներին ավելի հասանելի, հետաքրքիր և կիրառելի դպրոցներում Հայաստանում», ասաց Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Space 1.0» կրթական փաթեթը, որը տրամադրվում է յուրաքանչյուր դպրոցին, ներառում է 1 կրթական արբանյակ, 1 գետնային կայան, 1 պարաշյուտ և 2 ուղեցույց: Ծրագիրը նաև նախատեսում է ուսուցիչների ներգրավում և անհրաժեշտ մեթոդական աջակցություն, որպեսզի դպրոցները կարողանան օգտագործել փաթեթը երկարաժամկետ ձևաչափով որպես գործնական բաղադրիչ STEM կրթության:
«Մեր նպատակը տիեզերական կրթությունը հասանելի դարձնելն է հայկական դպրոցներում, սկսած այն տարիքից, երբ երեխաների հետաքրքրությունը գիտության և տեխնոլոգիաների նկատմամբ միայն սկսում է ձևավորվել: ‘Space 1.0’ ծրագիրը նախատեսված է այնպես, որ աշակերտները ոչ միայն լսեն տիեզերքի և արբանյակների մասին, այլ նաև ունենան հնարավորություն փորձարկելու, չափելու, վերլուծելու և անկախ հասկանալու տեխնոլոգիական գործընթացները», ասաց CIPR AeroSpace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մերի Հրաչուհի Բողոսյանը:
Համագործակցությունը հիմնված է «Դասասենյակից դեպի Երկիր» գաղափարի վրա: Այն նպատակ ունի իրական կյանքի կիրառումը տիեզերական տեխնոլոգիաների դպրոցի միջավայրում և խթանել ապագա ինժեների, հետազոտողների և նորարարների զարգացմանը: Ուկոմը հատկապես կարևորում է մարզային դպրոցների ներգրավումը, ապահովելով, որ նորարարական կրթական հնարավորությունները հասանելի լինեն ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաև տարբեր համայնքներում Հայաստանում: 2025 թվականին ծրագրի փորձնական տարբերակը իրականացվել է 4 դպրոցներում Երևանում և մարզերում:

Ucom и CIPR AeroSpace объявляют о запуске нового этапа сотрудничества, направленного на развитие космических технологий и инженерного образования в Армении. В 2026 году образовательный пакет «Space 1.0» планируется внедрить в 15 школах Армении, включая 7 школ в Ереване и 8 школ в регионах.
«Space 1.0» - это практический образовательный пакет, который позволяет школьникам изучать основы космических технологий не только теоретически, но и на практике. С помощью пакета студенты получают возможность работать с образовательным спутником, наземной станцией и сопутствующим оборудованием, развивая аналитическое мышление, техническое понимание и инженерное мышление.
«Для Ucom развитие технологического образования имеет стратегическое значение. Мы ценим инициативы, которые предоставляют студентам не только знания, но и реальный практический опыт, помогая им понять, как работают современные технологии. «Space 1.0» - это именно такая программа: она делает космическую инженерию более доступной, увлекательной и применимой для школ в Армении», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Ирикия.
Образовательный пакет «Space 1.0», предоставляемый каждой школе, включает 1 образовательный спутник, 1 наземную станцию, 1 парашют и 2 учебника. Программа также предусматривает вовлечение учителей и необходимую методическую поддержку, позволяющую школам использовать пакет в долгосрочной перспективе как практический компонент STEM-образования.
«Наша цель - сделать космическое образование доступным для армянских школ, начиная с того возраста, когда интерес детей к науке и технологиям только начинает формироваться. ‘Space 1.0’ разработан так, чтобы студенты не только слышали о космосе и спутниках, но и имели возможность экспериментировать, измерять, анализировать и самостоятельно понимать технологические процессы», - сказала основатель и директор CIPR AeroSpace Мэри Храчухи Богосаян.
Сотрудничество основано на идее «Из класса в орбиту». Оно направлено на то, чтобы привнести реальное применение космических технологий в школьную среду и содействовать развитию будущих инженеров, исследователей и новаторов. Ucom придает особое значение вовлечению региональных школ, обеспечивая доступность инновационных образовательных возможностей не только в столице, но и в разных сообществах Армении. В 2025 году пилотная версия программы была реализована в 4 школах в Ереване и регионах.