Circle-ը 17% անկում է ապրում, քանի որ Stripe-ը, Coinbase-ը և BlackRock-ը աջակցում են մրցակից կայուն դրամի ցանցին
Լուրեր | 2026/07/01 02:00
Open Standard-ի Open USD-ն նպատակ ունի թույլ տալ գործընկերներին պահպանել ռեզերվի եկամուտները և վերացնել մետաղադրամի վճարները՝ մարտահրավեր նետելով Circle-ի USDC-ին:
Circle-ի բաժնետոմսերը երեքշաբթի օրը նվազել են 17%-ով՝ հասնելով 4-մսյա նվազագույնի, երբ ավելի քան 140 ընկերությունների միացյալ ուժերով ներկայացվեց Open USD:
• Stripe-ը, Coinbase-ը, Mastercard-ը, Visa-ն և BlackRock-ը նախագծի մեկնարկային գործընկերներից են:
• Նոր կայուն դրամը թույլ կտա գործընկերներին պահպանել ռեզերվի եկամուտները, ինչը հարված է տալիս ներկայիս կայուն դրամի թողարկողների հիմնական տնտեսությանը:
Circle (CRCL) բաժնետոմսերը երեքշաբթի օրը նվազել են 17%-ով՝ ավելի քան 140 ընկերությունների միացյալ ուժերով ներկայացված Open USD կայուն դրամի նոր նախագծի պատճառով:
Open Standard-ի կողմից մեկնարկված նոր թվային դոլարը, որի հիմնադիր գործընկերներն են Stripe-ը, Coinbase-ը, Mastercard-ը, Visa-ն և BlackRock-ը, նախատեսում է, որ ընկերությունները կարող են մետաղադրամներ թողարկել և վերադարձնել առանց վճարների:
Այս նախաձեռնությունը գլխավորում է Zach Abrams-ը, որը հանդիսանում է կայուն դրամի ենթակառուցվածքի ընկերության համահիմնադիր:
Circle-ի բաժնետոմսերը փակվել են 63 դոլարից ցածր՝ իջնելով 55%-ով մայիսի կեսերից:
Կայուն դրամի կոնսորցիում
Ներկայացված նախագիծը ցույց է տալիս կայուն դրամների հետագա զարգացումը ֆինանսական շուկայում:
Open USD-ն առաջարկում է բիզնեսներին մետաղադրամներ թողարկել և վերադարձնել առանց վճարների, ինչպես նաև վերադարձնել ռեզերվի եկամուտները:
Circle-ը, որի USDC կայուն դրամի շուկայական կապիտալիզացիան կազմում է մոտ 73 միլիարդ դոլար, ներկայումս զբաղեցնում է կարգավորված կայուն դրամի դիրքը:
Jeremy Allaire-ը, Circle-ի գլխավոր տնօրենը, նվազեցրել է Open USD-ի սպառնալիքը:
«Կայուն դրամները ներկայացնում են աշխարհի ամենամեծ շուկայի հնարավորություններից մեկը, քանի որ ինտերնետը փոխում է փողի պահման և տեղափոխման ենթակառուցվածքը», - ասել է նա:

Circle (CRCL) падает на 17% после поддержки Stripe, Coinbase и BlackRock конкурирующей сети стейблкоинов
Новости | 2026/07/01 02:00
Open USD от Open Standard позволяет партнерам сохранять доход от резервов и устраняет сборы за чеканку, бросая вызов USDC от Circle.
Акции Circle упали более чем на 17% во вторник, достигнув четырехмесячного минимума после того, как консорциум из более чем 140 компаний представил Open USD:
• Stripe, Coinbase, Mastercard, Visa и BlackRock входят в число стартовых партнеров проекта:
• Новая стейблкоин позволит партнерам сохранять доходы от резервов, что является ударом по одной из ключевых экономик современных эмитентов стейблкоинов:
Акции Circle (CRCL) упали более чем на 17% во вторник после того, как консорциум, поддерживаемый крупнейшими игроками в области платежей, банковского дела и криптовалют, представил Open USD, новую стейблкоин, предназначенную для конкуренции с такими как USDC.
Новый цифровой доллар был запущен Open Standard, независимой компанией, основанной Stripe, Coinbase, Mastercard, Visa и BlackRock, а также более чем 140 предприятиями в области платежей, банковского дела, финтеха и криптовалют.
Инициативу возглавляет Зак Абрамс, соучредитель компании Bridge, занимающейся инфраструктурой стейблкоинов, которую Stripe приобрел в 2024 году.
«Существующие стейблкоины имеют свои сильные стороны, но для их масштабного использования бизнесу необходимо что-то открытое, недорогое, высокопроизводительное, доступное и соответствующее их интересам», - сказал он.
Circle закрылся ниже 63 долларов, что является его самым низким уровнем с конца февраля и на 55% ниже, чем в середине мая.
Консорциум стейблкоинов
Запуск происходит на фоне того, что стейблкоины все больше проникают в мейнстримные финансы.
Open USD позволит бизнесам без сборов чеканить и выкупать токены, а также распределять доходы от резервов среди участников.
Модель нацелена на одну из основных экономик современного рынка стейблкоинов.
Circle, имеющий рыночную капитализацию около 73 миллиардов долларов, позиционирует себя как регулируемый стейблкоин для учреждений, строя партнерства с банками, платежными компаниями и управляющими активами.
Джереми Аллер, CEO Circle, преуменьшил угрозу Open USD и отметил быстрорастущий рынок стейблкоинов.
«Стейблкоины представляют собой одну из крупнейших рыночных возможностей в мире, так как интернет трансформирует инфраструктуру для хранения и перемещения денег», - сказал он.