Հունգկոնգում ցուցակված չինական էլեկտրական մեքենաների արտադրողների բաժնետոմսերը բարձրացել են հունիսի առաքումների տվյալների շնորհիվ, BYD-ի բաժնետոմսերը բարձրացել են մոտ 9%-ով, իսկ Xiaomi-ի բաժնետոմսերը՝ մոտ 5%-ով:
Xiaomi-ն հաղորդել է, որ հունիսին երրորդ անգամ անընդմեջ ունեցել է ավելի քան 30,000 առաքում: Ընկերության առաքումները հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում կազմել են ավելի քան 180,000 միավոր, ինչը կազմում է 33% 2026 թվականի 550,000 միավորի առաքման նպատակին:
Citi-ն նշել է, որ Xiaomi-ի բաժնետոմսերը կարող են վերականգնվել օգոստոսին, երբ գործարկվի YU9 լուքսուս սպորտային Utility մեքենան:
BYD-ն հունիսին վաճառել է 403,472 միավոր, ինչը 5.46%-ով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Deutsche Bank-ը կանխատեսում է, որ BYD-ի երկրորդ եռամսյակի վաճառքի ծավալը աճելու է 58%-ով նախորդ եռամսյակից՝ հասնելով 1.1 միլիոն միավոր:
«Մենք կանխատեսում ենք, որ ընկերության եռամսյա մաքուր շահույթը կաճի 145%-ով՝ հասնելով RMB 10 միլիարդի երկրորդ եռամսյակում»,- նշված է Deutsche Bank-ի հաղորդագրությունում:

News | 2026/07/02 04:02
Xiaomi reported its third consecutive month of having over 30,000 deliveries in June. The company’s shipments from January to June totaled over 180,000 units, representing about 33% of its 2026 delivery target of 550,000 units, according to Citi.
Citi said Xiaomi’s shares could rebound in August with the launch of its YU9 luxury sport utility vehicle.
Meanwhile, BYD posted a vehicle sales volume of 403,472 units in June, up 5.46% from 382,585 units in the same period a year ago.
Deutsche Bank said BYD’s second-quarter sales volume rose 58% from the previous quarter to 1.1 million units.
“We forecast the company’s quarterly net profit to increase 145% QoQ to RMB 10 billion in the second quarter,” according to a note by Deutsche Bank.