Հունգկոնգում ցուցակված չինական էլեկտրական մեքենաների արտադրողների բաժնետոմսերը բարձրացել են հունիսի առաքումների տվյալների շնորհիվ, BYD-ի բաժնետոմսերը բարձրացել են մոտ 9%-ով, իսկ Xiaomi-ի բաժնետոմսերը՝ մոտ 5%-ով:
Xiaomi-ն հաղորդել է, որ հունիսին երրորդ անգամ անընդմեջ ունեցել է ավելի քան 30,000 առաքում: Ընկերության առաքումները հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում կազմել են ավելի քան 180,000 միավոր, ինչը կազմում է 33% 2026 թվականի 550,000 միավորի առաքման նպատակին:
Citi-ն նշել է, որ Xiaomi-ի բաժնետոմսերը կարող են վերականգնվել օգոստոսին, երբ գործարկվի YU9 լուքսուս սպորտային Utility մեքենան:
BYD-ն հունիսին վաճառել է 403,472 միավոր, ինչը 5.46%-ով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Deutsche Bank-ը կանխատեսում է, որ BYD-ի երկրորդ եռամսյակի վաճառքի ծավալը աճելու է 58%-ով նախորդ եռամսյակից՝ հասնելով 1.1 միլիոն միավոր:
«Մենք կանխատեսում ենք, որ ընկերության եռամսյա մաքուր շահույթը կաճի 145%-ով՝ հասնելով RMB 10 միլիարդի երկրորդ եռամսյակում»,- նշված է Deutsche Bank-ի հաղորդագրությունում:

Акции китайских производителей электрических автомобилей, зарегистрированных в Гонконге, выросли в четверг после того, как данные о поставках в июне повысили доверие инвесторов, акции BYD выросли примерно на 9%, а Xiaomi на около 5%.
Xiaomi сообщила о том, что в июне она третий месяц подряд осуществила более 30,000 поставок. Объем поставок компании с января по июнь составил более 180,000 единиц, что соответствует примерно 33% от целевого показателя по поставкам в 550,000 единиц на 2026 год, согласно Citi.
Citi заявила, что акции Xiaomi могут восстановиться в августе с запуском их люксового внедорожника YU9.
Тем временем, BYD сообщил о продаже 403,472 единиц автомобилей в июне, что на 5.46% больше, чем 382,585 единиц в том же месяце годом ранее.
Deutsche Bank сообщил, что объем продаж BYD во втором квартале увеличился на 58% по сравнению с предыдущим кварталом, составив 1.1 миллиона единиц.
«Мы прогнозируем, что чистая прибыль компании за квартал вырастет на 145% по сравнению с предыдущим кварталом до 10 миллиардов юаней во втором квартале», - говорится в заметке Deutsche Bank.