Տեղեկատվական և գովազդային արշավները ծառայությունների և ապրանքների համար, ինչպես նաև հաճախորդների հետ հաղորդակցությունը պետք է լինի նպատակային և արագ: Սա բիզնեսի հաջողության կարևոր նախապայման է:
Այս նպատակով Viva-ն մշակել է «Business Hub», ավտոմատացված ինքնասպասարկման հարթակ, որը թույլ է տալիս ընկերություններին SMS հաղորդագրություններ ուղարկել իրենց հաճախորդներին հարմարավետ վեբ միջավայրի միջոցով՝ առանց Viva այցելելու:
«Business Hub»-ի նպատակն է ստեղծել արդյունավետ և մատչելի առցանց հաղորդակցության գործիք իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի համար, որը աջակցում է ծառայությունների, բիզնես գործունեության և վաճառքների արագ տարածմանը: Բացի այդ, «Business Hub»-ը թույլ է տալիս ընկերություններին ուղարկել հաղորդագրություններ ոչ միայն Viva-ի բաժանորդներին, այլ նաև բոլոր հայկական մոբիլ օպերատորների բաժանորդներին:
«Business Hub»-ի միջոցով հնարավոր է ուղարկել ոչ միայն վաճառքի և մարքեթինգային արշավների հետ կապված գովազդային հաղորդագրություններ, այլ նաև գործարքային հաղորդագրություններ՝ հաճախորդների օգտագործած ծառայությունների կամ կատարած գործարքների մասին ոչ գովազդային տեղեկատվություն (օրինակ՝ ծառայության ակտիվացման կոդ): Յուրաքանչյուր ընկերություն կարող է SMS հաղորդագրություններ ուղարկել միայն իր հաճախորդների բազային:
«Այսօրվա թվային աշխարհում արագ և նպատակային հաղորդակցությունը հաճախորդների հետ արդյունավետ բիզնես գործունեության և վաճառքի աճի հիմնական նախապայմանն է: Մեզ համար կարևոր է, որ յուրաքանչյուր կազմակերպություն, անկախ իր գործունեությունից և չափից, ունենա մատչելի և արդյունավետ գործիքներ՝ իր զարգացման և մրցունակության խթանման համար: Մենք վստահ ենք, որ «Business Hub»-ը կօգնի ընկերություններին ավելի արդյունավետ հաղորդակցվել իրենց հաճախորդների հետ և կնպաստի նրանց կայուն աճին,» ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ծառայությունը հասանելի է Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերին, ինչպես նաև օտար կազմակերպությունների ներկայացուցչություններին:
Գովազդային և գործարքային SMS-ների գինը Viva ցանցում կազմում է 10.5 AMD, մյուս հայկական մոբիլ ցանցերում՝ 11 AMD (ներառյալ ԱԱՀ):
Viva-ի «Business Hub» ծառայության առավելությունները.
- առցանց ծառայության ակտիվացում և էլեկտրոնային փաստաթղթերի ստորագրում առանց Viva այցելելու
- հարմարավետ վեբ միջավայր հաղորդագրություններ ուղարկելու և մանրամասն հաշվետվություններ ստանալու համար
- հաղորդագրությունների առաքման ժամանակացույց
- հետադարձ կապի տվյալների հավաքում և նպատակային խմբերի ստեղծում
- API ինտեգրման հնարավորություններ
- 24/7 հաճախորդների աջակցություն
Ամենակարևորը, Viva-ն երաշխավորում է հաճախորդների տվյալների բարձր մակարդակի պաշտպանություն և հաճախորդների տեղեկատվության գաղտնի օգտագործման երաշխիք:

Information and advertising campaigns for services and products, as well as communication with customers, need to be targeted and fast. This is an important prerequisite for business success.
For this purpose, Viva has developed “Business Hub”, an automated self-service platform that enables companies to send SMS messages to their customers through a convenient web interface independently and without visiting Viva.
The goal of “Business Hub” is to create a cost-effective online communication tool for legal entities and individual entrepreneurs that supports the rapid dissemination of information about services, business activity, and sales growth. Moreover, “Business Hub” allows companies to send messages not only to Viva subscribers but also to subscribers of all mobile operators in Armenia.
Through “Business Hub”, it is possible to send not only advertising messages related to sales and marketing campaigns but also transactional messages – non-promotional information about services used by customers or transactions they have made (for example, a service activation code). Each company may send SMS messages exclusively to its customer base. “Business Hub” is the only service of its kind offered in the mobile communications sector.
“In today’s digital world, fast and targeted communication with customers is a key prerequisite for effective business operations and sales growth. It is important for us that every organization, regardless of its activity and size, has accessible and effective tools to promote its development and competitiveness. We are confident that “Business Hub” will help companies communicate with their customers more effectively and contribute to their sustainable growth,” said Armen Avetisian, General Director of Viva.
The service is available to legal entities registered in the Republic of Armenia, individual entrepreneurs, as well as representative offices of foreign organizations.
The price of advertising and transactional SMS to the Viva network is AMD 10.5, to other mobile networks in the Republic of Armenia – AMD 11 (including VAT).
What are the advantages of Viva’s “Business Hub” service?
- online service activation and electronic document signing without visiting Viva
- a user-friendly web interface for sending messages and receiving detailed reports
- scheduling of message delivery
- collection of contact data and creation of target groups
- API integration capabilities
- 24/7 customer support
Most importantly, Viva ensures a high level of customer data protection and guarantees the confidential use of customer information.