Բրյունո Կոլմանը՝ Հայաստան այցի մասին
Տնտեսական և ֆինանսական վերլուծություններով հայտնի Բրյունո Կոլմանը վերջերս այցելել էր Հայաստան՝ Հայաստան-Բելգիա առևտրի պալատի (BACC) նախաձեռնությամբ։ Այդ այցը հնարավորություն տվեց նրան բացահայտելու մի երկիր, որի պատմության և ժամանակակից իրողությունների մասին մինչ այդ համեմատաբար սահմանափակ պատկերացում ուներ։
Վերադառնալով Բելգիա՝ Բրյուսելի ֆոնդային բորսայի նախկին գործադիր տնօրենը, համալսարանական դասախոսն ու բելգիական տնտեսական մտքի ամենաազդեցիկ ներկայացուցիչներից մեկը հրապարակեց մեծ արձագանք գտած իր հոդվածը՝ «Հայաստան․ սահմանային երկրի ուժը» խորագրով, որտեղ խոսում է հայ ժողովրդի դիմացկունության, պատմական փորձառության և ազգային ինքնության խորության մասին։
Սակայն ֆինանսական, դրամավարկային և աշխարհաքաղաքական թեմաներից անդին, որոնցով նա հայտնի է, «Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակիցը ցանկացավ զրույցը շարունակել ավելի անձնական հարթությունում։ Այս հարցազրույցում Բրյունո Կոլմանը պատմում է իր այցելության ընթացքում ապրած զգացումների, իրեն տպավորած հանդիպումների, հայկական հոգևոր ժառանգության բացահայտման, ինչպես նաև այն մարդկային դասերի մասին, որոնք քաղել է մի երկրից, որը նա բնութագրում է որպես «ռոմանտիկ»՝ բառի ամենախորը և ազնիվ իմաստով։
Գեղարդի վանքի այցելությունից մինչև պատմության փորձություններով կոփված ժողովրդի դիմադրողականության շուրջ իր մտորումները Բրյունո Կոլմանը ներկայացնում է Հայաստանի վերաբերյալ անկեղծ և երբեմն ինքնաքննադատական հայացքի ներքո. փորձառություն, որը նրան հասցրել է մի պարզ, բայց կարևոր եզրակացության՝ «Հայաստանն ինձ սովորեցրեց երջանիկ լինելու հրատապությունը»։

Экономический и финансовый аналитик Брюно Кольман недавно посетил Армению по инициативе Армяно-Бельгийской торговой палаты (BACC). Этот визит дал ему возможность открыть для себя страну, о которой он имел относительно ограниченное представление о ее истории и современных реалиях.
Вернувшись в Бельгию, бывший исполнительный директор Брюссельской фондовой биржи, университетский преподаватель и один из самых влиятельных представителей бельгийской экономической мысли опубликовал статью, получившую широкий отклик, под названием «Армения: сила пограничной страны», в которой говорит о стойкости армянского народа, глубине исторического опыта и национальной идентичности.
Однако, помимо финансовых, денежно-кредитных и геополитических тем, с которыми он известен, корреспондент «Арменпрес» в Брюсселе захотел продолжить разговор на более личном уровне. В этом интервью Брюно Кольман рассказывает о своих чувствах во время визита, впечатляющих встречах, открытии армянского духовного наследия, а также о человеческих уроках, которые он извлек из страны, которую он описывает как «романтическую» в самом глубоком и искреннем смысле этого слова.
От посещения монастыря Гегард до размышлений о стойкости народа, закаленного историческими испытаниями, Брюно Кольман представляет искренний и иногда самоанализирующий взгляд на Армению — опыт, который привел его к простому, но важному выводу: «Армения научила меня срочности быть счастливым».