Բրյունո Կոլմանը՝ Հայաստան այցի մասին
Տնտեսական և ֆինանսական վերլուծություններով հայտնի Բրյունո Կոլմանը վերջերս այցելել էր Հայաստան՝ Հայաստան-Բելգիա առևտրի պալատի (BACC) նախաձեռնությամբ։ Այդ այցը հնարավորություն տվեց նրան բացահայտելու մի երկիր, որի պատմության և ժամանակակից իրողությունների մասին մինչ այդ համեմատաբար սահմանափակ պատկերացում ուներ։
Վերադառնալով Բելգիա՝ Բրյուսելի ֆոնդային բորսայի նախկին գործադիր տնօրենը, համալսարանական դասախոսն ու բելգիական տնտեսական մտքի ամենաազդեցիկ ներկայացուցիչներից մեկը հրապարակեց մեծ արձագանք գտած իր հոդվածը՝ «Հայաստան․ սահմանային երկրի ուժը» խորագրով, որտեղ խոսում է հայ ժողովրդի դիմացկունության, պատմական փորձառության և ազգային ինքնության խորության մասին։
Սակայն ֆինանսական, դրամավարկային և աշխարհաքաղաքական թեմաներից անդին, որոնցով նա հայտնի է, «Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակիցը ցանկացավ զրույցը շարունակել ավելի անձնական հարթությունում։ Այս հարցազրույցում Բրյունո Կոլմանը պատմում է իր այցելության ընթացքում ապրած զգացումների, իրեն տպավորած հանդիպումների, հայկական հոգևոր ժառանգության բացահայտման, ինչպես նաև այն մարդկային դասերի մասին, որոնք քաղել է մի երկրից, որը նա բնութագրում է որպես «ռոմանտիկ»՝ բառի ամենախորը և ազնիվ իմաստով։
Գեղարդի վանքի այցելությունից մինչև պատմության փորձություններով կոփված ժողովրդի դիմադրողականության շուրջ իր մտորումները Բրյունո Կոլմանը ներկայացնում է Հայաստանի վերաբերյալ անկեղծ և երբեմն ինքնաքննադատական հայացքի ներքո. փորձառություն, որը նրան հասցրել է մի պարզ, բայց կարևոր եզրակացության՝ «Հայաստանն ինձ սովորեցրեց երջանիկ լինելու հրատապությունը»։

Bruno Colman on His Visit to Armenia
Bruno Colman, known for his economic and financial analyses, recently visited Armenia at the initiative of the Armenia-Belgium Chamber of Commerce (BACC). This visit provided him with the opportunity to discover a country about which he previously had a relatively limited understanding of its history and modern realities.
Upon returning to Belgium, the former executive director of the Brussels stock exchange, university lecturer, and one of the most influential representatives of Belgian economic thought published a widely discussed article titled "Armenia: The Strength of a Borderland Country," where he speaks about the resilience of the Armenian people, the depth of historical experience, and national identity.
However, beyond the financial, monetary, and geopolitical themes for which he is known, the Brussels correspondent for Armenpress wanted to continue the conversation on a more personal level. In this interview, Bruno Colman shares his feelings during his visit, the meetings that impressed him, the discovery of Armenian spiritual heritage, and the human lessons he has drawn from a country he describes as "romantic" in the deepest and most sincere sense of the word.
From visiting the Geghard Monastery to reflections on the resilience of a people forged by historical trials, Bruno Colman presents an honest and sometimes self-critical perspective on Armenia — an experience that led him to a simple yet important conclusion: "Armenia taught me the urgency of being happy."