Բրենտ նավթը գրանցել է ամենամեծ ամսական անկումը 2020 թվականի մարտից ի վեր
Նավթի գները նվազել են հունիս ամսվա ընթացքում, քանի որ առևտրականները ուշադրություն են դարձնում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Դոհայում սպասվող բանակցություններին:
Միջազգային բրենդային նավթի ֆյուչերսները օգոստոս ամսվա համար նվազել են մինչև $72.92 մեկ բարել, ինչը հունիսին գրանցել է 21%-անոց անկում՝ ամենամեծ ամսական անկումը 2020 թվականի մարտից:
ԱՄՆ-ի արևմտյան Տեխասի միջին նավթի ֆյուչերսները օգոստոս ամսվա համար նվազել են 1.8%-ով մինչև $69.50:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ բանակցությունները տեղի կունենան Դոհայում, սակայն Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակն ասել է, որ բանակցությունները նախատեսված չեն:
Այս mixed messaging-ը ընդգծում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հունիսի 17-ին կնքված ժամանակավոր խաղաղ համաձայնագրի խոցելիությունը:
Այս երկու երկրները 14 կետից բաղկացած համաձայնագիր են ստորագրել, որը նախատեսում է մարտական գործողությունների դադարեցում, որը խաթարել է գլոբալ նավթի հոսքերը:
«Իրադրությունը կարող է արագ փոխվել»
Energiya վերլուծաբանները նշում են, որ նավթի շուկայում անկման տեմպը ավելի արագ է եղել, քան սպասվում էր:
«Գների շարժումը վերջին շաբաթներին ցույց է տալիս, որ շուկան այս ժամանակավոր հրադադարը դիտարկում է որպես մշտական համաձայնություն, ինչը, իհարկե, այդպես չէ»,- ասել են ING-ի ռազմավարները:

News | 2026/06/30 10:13
Oil prices fell in June as traders focused on the prospect of upcoming talks between the U.S. and Iran in Doha:
International benchmark Brent crude futures for August delivery dipped to $72.92 per barrel, marking a roughly 21% decline in June, its largest monthly drop since March 2020:
U.S. West Texas Intermediate futures for August delivery fell 1.8% to $69.50:
U.S. President Donald Trump stated that talks would occur in Qatar's capital, although a spokesperson for Iran's Foreign Ministry denied this:
This mixed messaging highlights the fragility of an interim peace deal reached between the U.S. and Iran earlier this month:
The two countries struck a 14-point memorandum of understanding on June 17 to pause fighting that had severely disrupted global oil flows:
“Situation can change very quickly”
Energy analysts note that the pace of the sell-off in the oil market has been more aggressive than expected:
“The price action in recent weeks reflects a market treating this temporary ceasefire between the U.S. and Iran as a permanent deal, which is clearly not the case,” strategists at ING said: