Բրենտ նավթը գրանցել է ամենամեծ ամսական անկումը 2020 թվականի մարտից ի վեր
Նավթի գները նվազել են հունիս ամսվա ընթացքում, քանի որ առևտրականները ուշադրություն են դարձնում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Դոհայում սպասվող բանակցություններին:
Միջազգային բրենդային նավթի ֆյուչերսները օգոստոս ամսվա համար նվազել են մինչև $72.92 մեկ բարել, ինչը հունիսին գրանցել է 21%-անոց անկում՝ ամենամեծ ամսական անկումը 2020 թվականի մարտից:
ԱՄՆ-ի արևմտյան Տեխասի միջին նավթի ֆյուչերսները օգոստոս ամսվա համար նվազել են 1.8%-ով մինչև $69.50:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ բանակցությունները տեղի կունենան Դոհայում, սակայն Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակն ասել է, որ բանակցությունները նախատեսված չեն:
Այս mixed messaging-ը ընդգծում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հունիսի 17-ին կնքված ժամանակավոր խաղաղ համաձայնագրի խոցելիությունը:
Այս երկու երկրները 14 կետից բաղկացած համաձայնագիր են ստորագրել, որը նախատեսում է մարտական գործողությունների դադարեցում, որը խաթարել է գլոբալ նավթի հոսքերը:
«Իրադրությունը կարող է արագ փոխվել»
Energiya վերլուծաբանները նշում են, որ նավթի շուկայում անկման տեմպը ավելի արագ է եղել, քան սպասվում էր:
«Գների շարժումը վերջին շաբաթներին ցույց է տալիս, որ շուկան այս ժամանակավոր հրադադարը դիտարկում է որպես մշտական համաձայնություն, ինչը, իհարկե, այդպես չէ»,- ասել են ING-ի ռազմավարները:

Цены на нефть снизились в июне, так как трейдеры сосредоточились на ожидаемых переговорах между США и Ираном в Дохе:
Международные фьючерсы на нефть Brent с поставкой в августе упали до $72.92 за баррель, что составляет снижение на 21% в июне — крупнейшее месячное падение с марта 2020 года:
Фьючерсы на нефть West Texas Intermediate с поставкой в августе снизились на 1.8% до $69.50:
Президент США Дональд Трамп заявил, что переговоры состоятся в Дохе, но представитель иранского министерства иностранных дел опроверг это:
Эти смешанные сообщения подчеркивают уязвимость временного мирного соглашения, подписанного между США и Ираном 17 июня:
Обе страны подписали 14-пунктное соглашение о приостановке боевых действий, которое нарушило глобальные потоки нефти:
«Ситуация может быстро измениться»
Энергетические аналитики отмечают, что темпы падения на нефтяном рынке оказались гораздо быстрее, чем ожидалось:
«Движение цен в последние недели отражает рынок, который рассматривает это временное перемирие между США и Ираном как постоянное соглашение, что явно не так», — сказали стратеги ING: