Google-ը, Visa-ն, BlackRock-ը, Samsung-ը, Standard Chartered-ը և այլ տեխնոլոգիական ու ֆինանսական հսկաներ համաձայնել են օգտագործել «ինտերնետային տնտեսության համար նախատեսված» թոքեն, որը նախատեսվում է գործարկել այս տարի:
Ֆինանսական, տեխնոլոգիական և կրիպտոարժույթային ոլորտների ավելի քան 140 ընկերություններ հայտարարել են Open USD կայուն մետաղադրամի գործարկման մասին: Մասնակիցների թվում են Visa-ն, Mastercard-ը, Stripe-ը, BlackRock-ը, Google-ը, Coinbase-ը, Bybit-ը, OKX-ը, Ripple-ը, MetaMask-ը և այլք:
Open USD (OUSD) պահուստներից ստացված եկամտի մեծ մասը կբաշխվի կայուն մետաղադրամն օգտագործող և խթանող ընկերությունների միջև: Open Standard-ի միջնորդավճարը կուղղվի նախագծին աջակցելուն և կարգավորող մարմիններին համապատասխանության ապահովմանը:
Մշակողները խոստանում են կայուն մետաղադրամի անվճար թողարկում և մարում՝ առանց ծավալի սահմանափակման: Նախագիծը կկառավարի անկախ Open Standard ընկերությունը, որի տնօրենների խորհուրդը կազմված կլինի մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչներից:
Նախագծի կրիպտոարժույթային գործընկերների թվում են Coinbase-ը, Tempo-ն, Bybit-ը, Solana-ն, OKX-ը, Ripple-ը, Cryptocom-ը, Fireblocks-ը, Gemini-ն, MetaMask-ը, Aave-ը, eToro-ն, Galaxy-ն, Ledger-ը, Trust Wallet-ը, Morpho-ն, EtherFi-ն, Privy-ն, Bitget Wallet-ը, Stellar-ը, Polygon-ը, Aptos-ը, Plasma-ն և այլն:
Հունիսի 30-ի դրությամբ կայուն մետաղադրամների շուկայի ընդհանուր կապիտալիզացիան կազմել է 314 միլիարդ դոլար: Այս շուկայական կապիտալիզացիայի ավելի քան 90%-ը դոլարային տոկեններ են, որոնցից ամենամեծերն են Tether-ի USDT-ն (184 միլիարդ դոլար) և ԱՄՆ-ում գործող Circle-ի USDC-ն (73 միլիարդ դոլար):
Նոր կայուն մետաղադրամի մասին լուրերից հետո Circle-ի (CRCL) բաժնետոմսերի գինը կտրուկ անկում ապրեց: TradingView-ի տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ-ում շուկայի բացումից ի վեր այն նվազել է 9%-ով՝ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 17:40-ի դրությամբ:
Ընկերությունը չի ներառվել նախագծի գործընկերների ցանկում, չնայած այն միշտ դիրքավորվել է որպես ամերիկյան բիզնեսների համար կայուն մետաղադրամների հիմնական թողարկող և այս շուկայի հիմնական խաղացող:
Ripple, Stripe, Solana, Mastercard, Coinbase, Ledger, MoneyGram և այլ ընկերություններ արդեն պաշտոնապես հայտարարել են OUSD նախագծին իրենց աջակցության մասին:
Մեկ ամիս առաջ 37 եվրոպական բանկ միավորեց ուժերը Qivalis նախագծում՝ եվրոյի վրա հիմնված կայուն մետաղադրամ թողարկելու համար: ԵՄ-ն ավելի ու ավելի է մտահոգվում դոլարային տոկենների գերիշխանությամբ, որը ընկալվում է որպես սպառնալիք դաշինքի ֆինանսական ինքնիշխանությանը:

Google, Visa, BlackRock, Samsung, Standard Chartered и другие технологические и финансовые гиганты согласились использовать токен, предназначенный для "интернет-экономики", который планируется запустить в этом году:
Более 140 компаний из финансового, технологического и криптовалютного секторов объявили о запуске стабильной валюты Open USD. Среди участников Visa, Mastercard, Stripe, BlackRock, Google, Coinbase, Bybit, OKX, Ripple, MetaMask и другие:
Большая часть доходов от резервов Open USD (OUSD) будет распределена между компаниями, использующими и продвигающими стабильную валюту. Комиссия Open Standard будет направлена на поддержку проекта и обеспечение соответствия регуляторным органам:
Разработчики обещают бесплатный выпуск и сжигание стабильной валюты без ограничения объема. Проект будет управляться независимой компанией Open Standard, совет директоров которой будет состоять из представителей участвующих компаний:
Криптовалютные партнеры проекта включают Coinbase, Tempo, Bybit, Solana, OKX, Ripple, Cryptocom, Fireblocks, Gemini, MetaMask, Aave, eToro, Galaxy, Ledger, Trust Wallet, Morpho, EtherFi, Privy, Bitget Wallet, Stellar, Polygon, Aptos, Plasma и другие:
По состоянию на 30 июня общая капитализация рынка стабильных валют составила 314 миллиардов долларов. Более 90% этой рыночной капитализации составляют долларовые токены, крупнейшими из которых являются USDT от Tether (184 миллиарда долларов) и USDC от Circle (73 миллиарда долларов):
После новостей о новой стабильной валюте акции Circle (CRCL) резко упали. По данным TradingView, с момента открытия рынка в США они снизились на 9% по состоянию на 17:40 по московскому времени:
Компания не была включена в список партнеров проекта, хотя всегда позиционировалась как основной эмитент стабильных валют для американских бизнесов и ключевой игрок на этом рынке:
Ripple, Stripe, Solana, Mastercard, Coinbase, Ledger, MoneyGram и другие компании уже официально объявили о своей поддержке проекта OUSD:
Месяц назад 37 европейских банков объединили усилия в проекте Qivalis для выпуска стабильной валюты, основанной на евро. ЕС все больше обеспокоен доминированием долларовых токенов, которое воспринимается как угроза финансовому суверенитету блока: