Արմենիայի սպառողների համար բնական գազի tarifները չեն փոխվի: Այս որոշումը ընդունվել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում, որը տեղի է ունեցել հուլիսի 1-ին, հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի նախագահությամբ:
Հանձնաժողովը վերանայել է բնական գազի մատակարարման, բաշխման և տեղափոխման ծառայությունների tarifները, հաշվի առնելով բոլոր դրական և բացասական գործոնները, որոնք ազդում են tarifների վրա:
Այսպիսով, սպառողների համար բնական գազի tarifները կմնան անփոփոխ: Որոշումը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից:

Gas tariffs for consumers in Armenia will not change
The gas tariffs for consumers in Armenia will not change. This decision was made at the meeting of the Public Services Regulatory Commission of Armenia held on July 1, chaired by Mesrop Mesropyan.
Based on the methodology for calculating regulated tariffs in the gas supply system, the commission reviewed the tariffs for the services of the gas transportation, distribution, and supply operator, considering all positive and negative factors affecting the tariffs, which will not impact the payments of resident subscribers.
Thus, the gas tariffs for resident subscribers will remain unchanged. The decision will take effect on August 1, 2026.