Արմենիայի կառավարությունը որոշում է ընդունել, ըստ որի՝ 2026 թվականի հուլիսի 6-ից սկսած, վարորդական իրավունքը կորցրած անձինք, ովքեր կորցրել են իրենց իրավունքները վարչական իրավախախտումների պատճառով, կարող են վերականգնել դրանք առանց նորից քննություն հանձնելու:
Այս մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արպինե Սարքիսյանը:
Եթե վարորդական իրավունքների կորուստը տեղի է ունեցել մինչև 2026 թվականի հուլիսի 6-ը, քաղաքացիները մեկ տարվա ընթացքում կարող են գրանցվել ոստիկանության առցանց հարթակում՝ առանց քննություն հանձնելու:
Վերականգնման պետական տուրքն է 50,000 դրամ:
Կառավարությունը նաև հաստատել է վարորդական իրավունքների տրամադրման կարգի փոփոխություններ, որոնք նախատեսում են առողջության մասին տեղեկությունների ավտոմատ ստացում:

Правительство Армении приняло решение, согласно которому с 6 июля 2026 года лица, лишенные водительского удостоверения за административные правонарушения, смогут восстановить свои права без повторной сдачи экзаменов.
Об этом сообщила министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян.
Если срок лишения водительских прав истек до 6 июля 2026 года, граждане смогут в течение года зарегистрироваться на онлайн-платформе МВД для восстановления водительского удостоверения без сдачи экзаменов.
Государственная пошлина составит 50 тыс. драмов.
На заседании правительства также были одобрены изменения в порядок выдачи водительских удостоверений, включая автоматическое получение данных о состоянии здоровья водителей.