Արմենիայի կառավարությունը որոշում է ընդունել, ըստ որի՝ 2026 թվականի հուլիսի 6-ից սկսած, վարորդական իրավունքը կորցրած անձինք, ովքեր կորցրել են իրենց իրավունքները վարչական իրավախախտումների պատճառով, կարող են վերականգնել դրանք առանց նորից քննություն հանձնելու:
Այս մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արպինե Սարքիսյանը:
Եթե վարորդական իրավունքների կորուստը տեղի է ունեցել մինչև 2026 թվականի հուլիսի 6-ը, քաղաքացիները մեկ տարվա ընթացքում կարող են գրանցվել ոստիկանության առցանց հարթակում՝ առանց քննություն հանձնելու:
Վերականգնման պետական տուրքն է 50,000 դրամ:
Կառավարությունը նաև հաստատել է վարորդական իրավունքների տրամադրման կարգի փոփոխություններ, որոնք նախատեսում են առողջության մասին տեղեկությունների ավտոմատ ստացում:

In Armenia, individuals deprived of driver's licenses can restore their rights without retaking exams
News | 2026/07/02 19:03
The process of restoring driver's licenses is being simplified
The Armenian government has decided that starting from July 6, 2026, individuals who have lost their driver's licenses due to administrative violations can restore their rights without retaking exams.
This was announced by the Minister of Internal Affairs of Armenia, Arpine Sargsyan.
If the period of deprivation of driver's rights has expired by July 6, 2026, citizens will be able to register on the police online platform within a year to restore their driver's license without retaking exams.
The state fee will be 50,000 drams.
Changes to the process of issuing driver's licenses were also approved, including the automatic acquisition of health status information about drivers.