Արմենիա և Ֆրանսիա քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Հունիսի 29-ին տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Գևորգ Պապոյանը և Ֆրանսիայի Հայաստանում դեսպան Օլիվիե Դեկոտինյը քննարկել են հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները:
Պապոյանը նշել է, որ կառավարության առաջնահերթություններից է արտահանման դիվերսիֆիկացիան, որի շրջանակներում կարևոր է հայկական բարձրորակ արտադրանքի ներկայությունը Եվրոպական միության, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի շուկաներում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական արտադրողների և ֆրանսիական ընկերությունների միջև գործարար կապերի ակտիվացման, B2B ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպման և հայկական արտադրանքի ֆրանսիական շուկայում առաջխաղացման հարցերին:
Ըստ Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը աճել է 45.2% և կազմել $1.058 մլրդ, իսկ արտահանումը աճել է 97.3%՝ հասնելով $355.7 մլն:
Նշենք, որ Ռուսաստանի կողմից սահմանված սահմանափակումները, որոնք ազդել են հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի և ծաղիկների արտահանման վրա, 90%-ը կազմում են հայկական արտադրանքի ռուսական շուկա արտահանման:
Այս իրավիճակում հայկական արտադրողների համար կառավարության կողմից մշակվել են մի շարք աջակցող ծրագրեր, որոնք նախատեսում են փոխհատուցում տրանսպորտային ծախսերի և մաքսային վճարների:

Армения и Франция обсудили перспективы развития торгово-экономического сотрудничества. На встрече 29 июня министр экономики Армении Геворг Папоян и посол Франции в стране Оливье Декотиньи обсудили возможности экспорта армянской продукции.
Папоян отметил, что одним из приоритетов правительства является диверсификация экспорта, в рамках которой особое значение имеет расширение присутствия армянской высококачественной продукции на рынках Европейского Союза, включая Францию.
Также обсуждались вопросы активизации деловых связей между армянскими производителями и французскими компаниями, организации встреч в формате B2B и продвижения армянской продукции на французском рынке.
Согласно данным Статкомитета РА, внешнеторговый оборот между Арменией и ЕС в январе-апреле 2026 года вырос на 45,2%, составив $1.058 млрд. При этом экспорт увеличился на 97,3% до $355,7 млн.
Напомним, что российские уполномоченные органы ввели ограничения на экспорт из Армении сельскохозяйственной продукции и цветов, что затронуло около 90% свежей сельскохозяйственной продукции, традиционно экспортируемой на российский рынок.
В связи с возникшей ситуацией правительство страны разработало несколько программ поддержки экспорта в направлении европейских рынков, включая компенсацию транспортных расходов и таможенных пошлин.