Արմենիա և Ֆրանսիա քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Հունիսի 29-ին տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Գևորգ Պապոյանը և Ֆրանսիայի Հայաստանում դեսպան Օլիվիե Դեկոտինյը քննարկել են հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները:
Պապոյանը նշել է, որ կառավարության առաջնահերթություններից է արտահանման դիվերսիֆիկացիան, որի շրջանակներում կարևոր է հայկական բարձրորակ արտադրանքի ներկայությունը Եվրոպական միության, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի շուկաներում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական արտադրողների և ֆրանսիական ընկերությունների միջև գործարար կապերի ակտիվացման, B2B ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպման և հայկական արտադրանքի ֆրանսիական շուկայում առաջխաղացման հարցերին:
Ըստ Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը աճել է 45.2% և կազմել $1.058 մլրդ, իսկ արտահանումը աճել է 97.3%՝ հասնելով $355.7 մլն:
Նշենք, որ Ռուսաստանի կողմից սահմանված սահմանափակումները, որոնք ազդել են հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի և ծաղիկների արտահանման վրա, 90%-ը կազմում են հայկական արտադրանքի ռուսական շուկա արտահանման:
Այս իրավիճակում հայկական արտադրողների համար կառավարության կողմից մշակվել են մի շարք աջակցող ծրագրեր, որոնք նախատեսում են փոխհատուցում տրանսպորտային ծախսերի և մաքսային վճարների:

Armenia and France Discuss Prospects for Trade and Economic Cooperation
Armenia and France discussed prospects for trade and economic cooperation. During a meeting on June 29, Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan and French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies discussed possibilities for exporting Armenian products.
Papoyan noted that one of the government's priorities is the diversification of exports, which includes the importance of expanding the presence of high-quality Armenian products in the markets of the European Union, including France.
They also discussed issues related to activating business ties between Armenian producers and French companies, organizing B2B meetings, and promoting Armenian products in the French market.
According to the data from the Statistical Committee of Armenia, the foreign trade turnover between Armenia and the EU increased by 45.2% in January-April 2026, reaching $1.058 billion. Meanwhile, exports rose by 97.3% to $355.7 million.
It is worth noting that Russian authorities imposed restrictions on the export of agricultural products and flowers from Armenia, affecting about 90% of fresh agricultural products traditionally exported to the Russian market.
In light of this situation, the government has developed several support programs for exports to European markets, including compensation for transportation costs and customs duties.