Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արշակ Ավետիսյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկու:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են «Հիմնական ենթակառուցվածքների և սոցիալական ինտեգրման աջակցություն Արցախից տեղահանված անձանց և ընդունող համայնքների համար» ծրագրի արդյունքները:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի համայնքներում կառուցվել է 10 հանրակացարան, վերանորոգվել են 10 գյուղական ամբուլատորիաներ, տեղադրվել 74 էներգետիկ կայաններ, ինչպես նաև կառուցվել են ջրամբարներ Չամբարակ և Գորիս բնակավայրերում:
Փոխնախարարը ընդգծել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կարևորությունը, ինչպես նաև նշել իրականացվող և պլանավորված նախագծերի ներդրումը Հայաստանի համայնքների ամրապնդման, դեցենտրալիզացիայի գործընթացների զարգացման և սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար:

Results of the Integration Program for Artsakh Residents Presented
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, Arnak Avetisyan, met with Konstantin Sokulsky, the Deputy Permanent Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia:
During the meeting, the parties summarized and discussed the results of the program "Support for Basic Infrastructure and Social Integration for Persons Displaced from Nagorno-Karabakh and Host Communities":
As part of the two-year program, 10 dormitories were built in Armenian communities, 10 rural health centers were renovated, 74 energy stations were installed, and reservoirs were constructed in the communities of Chambarak and Goris:
The Deputy Minister emphasized the importance of UNDP programs and noted the contribution of ongoing and planned projects to strengthening Armenian communities, developing decentralization processes, and socio-economic development of the country:
It is worth noting that the exodus of over 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh (Republic of Artsakh) began on September 24, 2023: