Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արշակ Ավետիսյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկու:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են «Հիմնական ենթակառուցվածքների և սոցիալական ինտեգրման աջակցություն Արցախից տեղահանված անձանց և ընդունող համայնքների համար» ծրագրի արդյունքները:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի համայնքներում կառուցվել է 10 հանրակացարան, վերանորոգվել են 10 գյուղական ամբուլատորիաներ, տեղադրվել 74 էներգետիկ կայաններ, ինչպես նաև կառուցվել են ջրամբարներ Չամբարակ և Գորիս բնակավայրերում:
Փոխնախարարը ընդգծել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կարևորությունը, ինչպես նաև նշել իրականացվող և պլանավորված նախագծերի ներդրումը Հայաստանի համայնքների ամրապնդման, դեցենտրալիզացիայի գործընթացների զարգացման և սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար:

Подведены итоги программы интеграции арцахцев
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Арнак Аветисян принял заместителя постоянного представителя Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Константина Сокульского:
В ходе встречи стороны подвели итоги и обсудили результаты программы «Поддержка базовой инфраструктуры и социальной интеграции для лиц, перемещенных из Нагорного Карабаха, и принимающих общин»:
В рамках реализации двухлетней программы в общинах Армении было построено 10 общежитий, капитально отремонтированы 10 сельских амбулаторий, установлены 74 энергетические станции, а также построены водохранилища в населенных пунктах Чамбарак и Горис:
Заместитель министра подчеркнул важность программ Программы развития ООН, а также отметил вклад реализуемых и планируемых проектов в укрепление общин Армении, развитие процессов децентрализации и социально-экономическое развитие страны:
Напомним, что исход более 100 тыс. армян из Нагорного Карабаха (Республика Арцах) начался 24 сентября 2023 года: