Անթրոպիկը հայտարարում է, որ Թրամփի վարչակազմը վերացրել է արտահանման սահմանափակումները Claude Fable 5 և Mythos 5 մոդելների վրա
Լուրեր | 2026/06/30 23:58
Անթրոպիկը շնորհակալություն է հայտնել օգտվողներին համբերության համար և մոդելների վերակառուցման համար աշխատողներին
Անթրոպիկը հայտարարել է, որ ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը վերացրել է արտահանման սահմանափակումները իր Claude Fable 5 և Mythos 5 մոդելների վրա, ինչը ավարտում է վերջին լարված հակամարտությունը արհեստական բանականության ընկերության և Թրամփի վարչակազմի միջև:
«Մենք շնորհակալ ենք մեր օգտվողներին համբերության համար և բոլորին, ովքեր աշխատել են մոդելների վերակառուցման վրա», - նշել է Անթրոպիկը X սոցիալական ցանցում:
Անթրոպիկը միջին հունիսին արգելափակել էր Fable 5 և Mythos 5 մոդելների հասանելիությունը՝ complying with an export control directive from the government that cited national security authorities:
Fable 5-ը կրկին հասանելի կլինի գլոբալ օգտվողներին Claude.AI և Claude Code հարթակներում:
Անթրոպիկը նաև հայտարարել է, որ վերականգնել է Mythos 5 մոդելի հասանելիությունը որոշ ԱՄՆ կազմակերպությունների համար:
ԱՄՆ կառավարությունը Անթրոպիկին թույլատրել է Mythos 5 մոդելը տրամադրել որոշ ընկերությունների և պետական ​​գործակալությունների:
Անթրոպիկը շարունակելու է աշխատել ԱՄՆ կառավարության հետ Mythos 5 մոդելի հասանելիությունը ընդլայնելու համար:

Anthropic сообщает, что администрация Трампа сняла экспортные ограничения на Claude Fable 5 и Mythos 5
Новости | 2026/06/30 23:58
Anthropic поблагодарила пользователей за терпение и сотрудников, работавших над восстановлением моделей
Anthropic сообщила, что Министерство торговли США сняло экспортные ограничения на свои модели Claude Fable 5 и Mythos 5, положив конец последнему драматическому противостоянию между компанией искусственного интеллекта и администрацией Трампа.
«Мы благодарны нашим пользователям за терпение и всем, кто работал над повторным развертыванием моделей», — заявила Anthropic в посте в X.
Anthropic отключила доступ к Fable 5 и Mythos 5 в середине июня, чтобы соответствовать директиве по экспортному контролю от правительства, которая ссылалась на «власти национальной безопасности».
Fable 5 снова будет доступен для глобальных пользователей на платформе Claude, Claude.AI и Claude Code, начиная с среды.
Компания также сообщила, что восстановила доступ к Mythos 5 для некоторых организаций США.
Правительство США дало Anthropic разрешение выпустить Mythos 5 для определенной группы компаний и федеральных агентств.
Anthropic продолжит работать с правительством США, чтобы расширить доступ к Mythos 5 для большего числа внутренних и международных партнеров.