ԱՄՆ-ն և Օմանը փորձում են համոզել Իրանին հրաժարվել Հորմուզի նեղուցում սահմանվող վճարներից:
«The Wall Street Journal»-ի տվյալներով՝ Վաշինգտոնը պատրաստ է քննարկել արտերկրում սառեցված իրանական ակտիվների մի մասի ապասառեցումը, այդ թվում՝ նախկինում հիշատակված 6 միլիարդ դոլարը, որը գտնվում է Կատարում: Սակայն Իրանը դեռևս չի զիջում և շարունակում է պնդել տարանցիկ վճարներ գանձելու իր իրավունքը:
Իրանի իշխանությունները հայտարարում են, որ նեղուցը գտնվում է Թեհրանի վերահսկողության տակ, իսկ զինվորականները զգուշացրել են, որ այն նավերը, որոնք չեն հետևի Իրանի կողմից հաստատված երթուղիներին, կարող են բախվել «անմիջական և հուժկու» պատասխանին:
Որպես այլընտրանք՝ Օմանը առաջարկել է ստեղծել ծովային ծառայությունների հիմնադրամ, որտեղ նավագնացության և էներգետիկ ընկերությունները կամավոր ներդրումներ կանեն, սակայն Իրանը մերժում է այս տարբերակը՝ պատճառաբանելով, որ այն չի նախատեսում պարտադիր վճարներ:
Երկարաձգվող բանակցությունների ֆոնին Հորմուզի նեղուցով նավարկությունը արդեն նկատելիորեն նվազել է․ Kpler-ի տվյալներով՝ օրական անցնող նավերի թիվը 100-ից նվազել է մինչև մոտ 43:

The US and Oman are trying to convince Iran to abandon fees in the Strait of Hormuz:
According to The Wall Street Journal, Washington is prepared to discuss the unfreezing of some Iranian assets abroad, including the previously mentioned 6 billion dollars located in Qatar. However, Iran has yet to concede and continues to assert its right to collect transit fees:
Iranian authorities state that the strait is under Tehran's control, and military officials have warned that vessels not adhering to routes approved by Iran may face an "immediate and powerful" response:
As an alternative, Oman has proposed creating a maritime services fund where shipping and energy companies would make voluntary contributions, but Iran has rejected this option, arguing that it does not provide for mandatory fees:
Amid prolonged negotiations, navigation through the Strait of Hormuz has already noticeably decreased: according to Kpler, the number of vessels passing through has dropped from 100 to about 43 per day: