ԱՄՆ-ն 20,600,000 դոլար աջակցություն է հայտնում Հայաստանին
ՊանԱրմենիան - ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Անթոնի Բլինքենն ու USAID-ի ադմինիստրատոր Սամանթա Փաուերը շեշտել են Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը և հայտարարել 20,600,000 դոլար աջակցություն ԱՄՆ-ից, ըստ ԱՄՆ-ի դեսպանության մամլո հաղորդագրության:
Նոր պարտավորությունները, որոնք հայտարարվել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում, աջակցելու են կառավարության բարեփոխման ջանքերին և հանրային ծառայությունների բարելավմանը USAID-ի «Ժողովրդավարությունը մատակարարում է» նախաձեռնության շրջանակներում:
Սեպտեմբերի 26-ին, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Ժողովրդավարությունը մատակարարում է» միջոցառման ժամանակ, Անթոնի Բլինքենն ու Սամանթա Փաուերը, համագործակցելով Ֆորդի հիմնադրամի հետ, հավաքել են կառավարությունների, բարեգործական գործընկերների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, որպեսզի ավելացնեն աջակցությունը Հայաստանին և այլ երկրներին, որոնք ապրում են ժողովրդավարական բացումների:
ԱՄՆ-ը, աշխատելով Կոնգրեսի հետ, հայտարարել է 20 միլիոն դոլարի մասին, որը կհաստատի կիբեր, սահմանային և էներգետիկ անվտանգությունը և կուժեղացնի դիմադրողականությունը բարդ սպառնալիքների և մարտահրավերների դեմ:
USAID-ի միջոցով ևս 600,000 դոլար է հայտարարվել տեղեկատվության ամբողջականության և դիմադրողականության նախաձեռնության (ProInfo) համար, որը կբարձրացնի անկախ լրատվամիջոցների տեխնոլոգիական կարողությունները՝ արտադրելու ազդեցիկ և հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող լրագրություն:
Այս 20,600,000 դոլար նոր աջակցությունը Հայաստանի համար ավելացնում է մոտ 11.9 միլիոն դոլար ֆինանսավորում, որը հայտարարվել էր ԱՄՆ-ի վարչության ղեկավարի Պաուերի 2024 թվականի հուլիսին Երեւան կատարած այցի ընթացքում:
Նիկոլ Փաշինյանը, Հայաստանի վարչապետը, մասնակցել է միջոցառմանը և ընդգծել Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը՝ ողջունելով նոր ներդրումները և համագործակցությունները:
«Հուլիսին ես Երեւանում էի՝ տեսնելու համար, թե ինչ աշխատանք են կատարում հայ ժողովուրդը իրենց ժողովրդավարության համար: Եվ հիմա ուրախ եմ հայտարարել, որ աշխատելով Կոնգրեսի հետ, USAID-ը և Պետքարտուղարությունը 20 միլիոն դոլար կհատկացնեն Հայաստանին՝ կիբեր, սահմանային և էներգետիկ անվտանգությունը բարձրացնելու համար», - ասել է Պաուերը:
Այս հավաքը ընդգծել է ԱՄՆ-ի շարունակական հանձնառությունը՝ հավաքելու աշխարհի ժողովրդավարությունները և համատեղ գործողություն իրականացնելու համար:

U.S. announces $20,600,000 support to Armenia
PanARMENIAN.Net - Secretary of State Antony Blinken and USAID Administrator Samantha Power spotlight democratic progress in Armenia and announce $20,600,000 from the United States to bolster progress, according to a press release from the U.S. embassy in Yerevan.
New commitments announced at the UN General Assembly will support government reform efforts and facilitate improvements to public services as part of USAID’s Democracy Delivers Initiative.
On September 26, at the U.S. Agency for International Development’s (USAID) “Democracy Delivers” event on the sidelines of the UN General Assembly, Secretary of State Antony Blinken and USAID Administrator Samantha Power, in partnership with the Ford Foundation, convened fellow government leaders, philanthropic partners, and civil society to increase support to Armenia and other countries experiencing democratic openings around the world.
Working with Congress, USAID and the U.S. Department of State announced $20 million for Armenia to bolster cyber, border, and energy security and to strengthen resilience against complex threats and challenges.
An additional $600,000 of Promoting Information Integrity and Resilience Initiative (ProInfo) funding has been announced through USAID to enhance the technological capacities of independent media to produce impactful and public interest journalism.
This $20,600,000 in new support for Armenia builds upon approximately $11.9 million in funding announced during Administrator Power’s July 2024 visit to Yerevan.
Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, joined the event alongside leaders and senior representatives from countries experiencing democratic openings and highlighted Armenia’s democratic progress welcoming new investments and collaborations furthering democratic resilience.
Secretary Blinken and Administrator Power launched the Democracy Delivers Initiative in 2022 to bring together a multi-stakeholder coalition of partners and surge resources to countries undergoing moments of democratic renewal to help deliver tangible, lasting progress for citizens.
By prioritizing responsiveness to citizen needs and enhancing transparency and accountability, these commitments will strengthen government reform efforts and facilitate improvements to public services.
“In July, I traveled to Yerevan to build on this essential progress and see the work the Armenian people are putting into their democracy firsthand. And now, I’m pleased to take this moment to announce that, working with Congress, USAID and the Department of State will provide $20 million for Armenia to bolster cyber, border, and energy security and to further strengthen its resilience,” said Administrator Power in her opening remarks.
Continuing the momentum of the Summit for Democracy process and building upon previous Democracy Delivers events, the gathering underscored the United States’ continued commitment to convening the world’s democracies and to galvanize collective and sustained action.