ԱՄՆ-ն 20,600,000 դոլար աջակցություն է հայտնում Հայաստանին
ՊանԱրմենիան - ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Անթոնի Բլինքենն ու USAID-ի ադմինիստրատոր Սամանթա Փաուերը շեշտել են Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը և հայտարարել 20,600,000 դոլար աջակցություն ԱՄՆ-ից, ըստ ԱՄՆ-ի դեսպանության մամլո հաղորդագրության:
Նոր պարտավորությունները, որոնք հայտարարվել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում, աջակցելու են կառավարության բարեփոխման ջանքերին և հանրային ծառայությունների բարելավմանը USAID-ի «Ժողովրդավարությունը մատակարարում է» նախաձեռնության շրջանակներում:
Սեպտեմբերի 26-ին, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Ժողովրդավարությունը մատակարարում է» միջոցառման ժամանակ, Անթոնի Բլինքենն ու Սամանթա Փաուերը, համագործակցելով Ֆորդի հիմնադրամի հետ, հավաքել են կառավարությունների, բարեգործական գործընկերների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, որպեսզի ավելացնեն աջակցությունը Հայաստանին և այլ երկրներին, որոնք ապրում են ժողովրդավարական բացումների:
ԱՄՆ-ը, աշխատելով Կոնգրեսի հետ, հայտարարել է 20 միլիոն դոլարի մասին, որը կհաստատի կիբեր, սահմանային և էներգետիկ անվտանգությունը և կուժեղացնի դիմադրողականությունը բարդ սպառնալիքների և մարտահրավերների դեմ:
USAID-ի միջոցով ևս 600,000 դոլար է հայտարարվել տեղեկատվության ամբողջականության և դիմադրողականության նախաձեռնության (ProInfo) համար, որը կբարձրացնի անկախ լրատվամիջոցների տեխնոլոգիական կարողությունները՝ արտադրելու ազդեցիկ և հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող լրագրություն:
Այս 20,600,000 դոլար նոր աջակցությունը Հայաստանի համար ավելացնում է մոտ 11.9 միլիոն դոլար ֆինանսավորում, որը հայտարարվել էր ԱՄՆ-ի վարչության ղեկավարի Պաուերի 2024 թվականի հուլիսին Երեւան կատարած այցի ընթացքում:
Նիկոլ Փաշինյանը, Հայաստանի վարչապետը, մասնակցել է միջոցառմանը և ընդգծել Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը՝ ողջունելով նոր ներդրումները և համագործակցությունները:
«Հուլիսին ես Երեւանում էի՝ տեսնելու համար, թե ինչ աշխատանք են կատարում հայ ժողովուրդը իրենց ժողովրդավարության համար: Եվ հիմա ուրախ եմ հայտարարել, որ աշխատելով Կոնգրեսի հետ, USAID-ը և Պետքարտուղարությունը 20 միլիոն դոլար կհատկացնեն Հայաստանին՝ կիբեր, սահմանային և էներգետիկ անվտանգությունը բարձրացնելու համար», - ասել է Պաուերը:
Այս հավաքը ընդգծել է ԱՄՆ-ի շարունակական հանձնառությունը՝ հավաքելու աշխարհի ժողովրդավարությունները և համատեղ գործողություն իրականացնելու համար:

США объявили о поддержке Армении в размере 20 600 000 долларов
ПанАрмения - Государственный секретарь Энтони Блинкен и администратор USAID Саманта Пауэр подчеркнули демократический прогресс в Армении и объявили о поддержке в размере 20 600 000 долларов от США, согласно пресс-релизу посольства США в Ереване.
Новые обязательства, объявленные на Генеральной ассамблее ООН, поддержат усилия по реформированию правительства и улучшению общественных услуг в рамках инициативы USAID «Демократия поставляет».
26 сентября на мероприятии USAID «Демократия поставляет» на стороне Генеральной ассамблеи ООН Блинкен и Пауэр, в сотрудничестве с Фондом Форда, собрали лидеров правительств, благотворительных партнеров и гражданского общества для увеличения поддержки Армении и других стран, переживающих демократические открытия.
Работая с Конгрессом, USAID и Государственный департамент США объявили о 20 миллионах долларов для Армении, чтобы укрепить кибер-, пограничную и энергетическую безопасность и повысить устойчивость к сложным угрозам и вызовам.
Дополнительно было объявлено о 600 000 долларов финансирования через инициативу по содействию целостности информации и устойчивости (ProInfo) для повышения технологических возможностей независимых СМИ по производству значимой и общественно полезной журналистики.
Эта новая поддержка в размере 20 600 000 долларов для Армении дополняет примерно 11,9 миллиона долларов финансирования, объявленного во время визита администратора Пауэр в Ереван в июле 2024 года.
Никол Пашинян, премьер-министр Армении, принял участие в мероприятии и подчеркнул демократический прогресс Армении, приветствуя новые инвестиции и сотрудничество.
«В июле я побывал в Ереване, чтобы увидеть, как армянский народ работает над своей демократией. И теперь мне приятно объявить, что, работая с Конгрессом, USAID и Государственный департамент предоставят 20 миллионов долларов для укрепления кибер-, пограничной и энергетической безопасности», - сказала Пауэр в своих вступительных замечаниях.
Это мероприятие подчеркнуло продолжающуюся приверженность США собирать мировые демократии и активизировать совместные действия.