ԵՐԵՎԱՆ, 2 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ-ը Իրանի հետ բանակցություններում պնդում է, որ Իրանն ավելի շատ միջոցներ կարող է ստանալ երկու երկրների միջև կնքված համաձայնագրի լիարժեք իրականացման միջոցով, քան՝ Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերից տուրքեր վերցնելով, հայտնում է Axios-ը՝ հղում անելով ամերիկյան պաշտոնյային:
Նրա խոսքով, Իրանի կողմին համոզում են, որ եթե համաձայնագրի պայմաններով ԱՄՆ-ն չեղարկի պատժամիջոցները, ապա Իրանն կարող է ստանալ միջոցներ ազատ նավթի և այլ ռեսուրսների վաճառքից՝ "100 անգամ ավելի, քան գանգստերային տուրքերի միջոցով":
"Մենք համոզում ենք նրանց ավելի լայն մտածել իրենց հնարավորությունների մասին, ավելի լայն միջուկային համաձայնության և ներքին գործերին չմիջամտելու համատեքստում", - ասել է աղբյուրը:
Միաժամանակ, ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիտկոֆն ու նախագահ Ջարեդ Քուշների փեսան փորձում են Իրանի կողմին փոխանցել Վաշինգտոնի տեսակետը, որ Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար գումար պահանջելը կարող է վնասել ԱՄՆ-Իրան համաձայնություններին:
Axios-ի աղբյուրը տարածաշրջանի երկրներում հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը համաձայնվել են ազատել արգելափակված իրանական միջոցների առաջին տրանսը: Խոսքը $3 միլիարդի մասին է, սակայն դրանք չեն փոխանցվի Իրանի՝ կանխիկ միջոցներով, այլ Իրանը կարող է դրանցով գնել humanitarian goods, նվազագույնը մի մասը՝ ԱՄՆ-ից:
ԱՄՆ պաշտոնյաները հերքում են նման համաձայնությունների մասին տեղեկատվությունը:
Բացի այդ, աղբյուրը նշել է, որ Դոհայում բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ն Իրանին հայտնել է, որ շարունակելու է զսպել Իսրայելը և երաշխավորել, որ նրանք կպահպանեն հրադադարը Լիբանում: Ամերիկյան կողմը ընդգծել է, որ իսրայելական զինվորականների դուրս գալը երկու զբաղեցված շրջաններից հարավային Լիբանում կլինի առաջին քայլը, և եթե այն հաջողությամբ անցնի, Իսրայելը շարունակելու է զորքերի դուրսբերումը:
Հունիսի 30-ին The New York Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ Իրանը և Օմանը շարունակում են մշակել ծրագրեր՝ Հորմուզի նեղուցը օգտագործող նավերից վճարումներ ստանալու համար: Մի դիվանագետ, ով զրուցել է թերթի հետ, նշել է, որ պոտենցիալ վճարումը կլինի կամավոր, սակայն թերթի հետ զրուցած իրանական պաշտոնյան բացատրել է, որ տուրքերը պարտադիր կլինեն:

The US is trying to change Iran's position on the Strait of Hormuz
YEREVAN, July 2. /ARKA/. The US is insisting in discussions with Iran that it can obtain more funds through the full implementation of the memorandum between the two countries than by collecting fees from ships passing through the Strait of Hormuz, Axios reports citing an American official.
According to him, the Iranian side is being persuaded that if the US lifts sanctions under the terms of the agreement, Iran could receive funds from the free sale of oil and other resources "100 times more than using gangster tactics of collecting fees".
"We are convincing them to think broader about their own possibilities, in the context of a broader nuclear agreement and non-interference in internal affairs," said the source.
At the same time, US Special Representative Steve Witkoff and President Jared Kushner's son-in-law are trying to convey to the Iranian side Washington's viewpoint that the demand for payment for passing through the Strait of Hormuz could undermine US-Iran agreements.
An Axios source in the region confirmed reports that the US and Iran agreed to unfreeze the first tranche of blocked Iranian funds. This concerns $3 billion, but they will not be transferred to Iran in cash; instead, Iran will be able to purchase humanitarian goods with them, at least part of them from the US. American officials deny information about such agreements.
In addition, the source stated that during negotiations in Doha, the US informed Iran that it would continue to restrain Israel and guarantee its compliance with the ceasefire in Lebanon. The American side emphasized that the withdrawal of Israeli troops from the two areas they occupy in southern Lebanon would be the first step, and if it goes successfully, Israel would continue to withdraw its troops.
On June 30, The New York Times reported, citing sources, that Iran and Oman are continuing to develop plans to obtain payments from ships using the Strait of Hormuz. One of the diplomats who spoke with the publication noted that the potential fee would be voluntary. However, an Iranian official who spoke with the newspaper explained that the fee would be mandatory.