ԵՐԵՎԱՆ, 2 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ-ը Իրանի հետ բանակցություններում պնդում է, որ Իրանն ավելի շատ միջոցներ կարող է ստանալ երկու երկրների միջև կնքված համաձայնագրի լիարժեք իրականացման միջոցով, քան՝ Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերից տուրքեր վերցնելով, հայտնում է Axios-ը՝ հղում անելով ամերիկյան պաշտոնյային:
Նրա խոսքով, Իրանի կողմին համոզում են, որ եթե համաձայնագրի պայմաններով ԱՄՆ-ն չեղարկի պատժամիջոցները, ապա Իրանն կարող է ստանալ միջոցներ ազատ նավթի և այլ ռեսուրսների վաճառքից՝ "100 անգամ ավելի, քան գանգստերային տուրքերի միջոցով":
"Մենք համոզում ենք նրանց ավելի լայն մտածել իրենց հնարավորությունների մասին, ավելի լայն միջուկային համաձայնության և ներքին գործերին չմիջամտելու համատեքստում", - ասել է աղբյուրը:
Միաժամանակ, ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիտկոֆն ու նախագահ Ջարեդ Քուշների փեսան փորձում են Իրանի կողմին փոխանցել Վաշինգտոնի տեսակետը, որ Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար գումար պահանջելը կարող է վնասել ԱՄՆ-Իրան համաձայնություններին:
Axios-ի աղբյուրը տարածաշրջանի երկրներում հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը համաձայնվել են ազատել արգելափակված իրանական միջոցների առաջին տրանսը: Խոսքը $3 միլիարդի մասին է, սակայն դրանք չեն փոխանցվի Իրանի՝ կանխիկ միջոցներով, այլ Իրանը կարող է դրանցով գնել humanitarian goods, նվազագույնը մի մասը՝ ԱՄՆ-ից:
ԱՄՆ պաշտոնյաները հերքում են նման համաձայնությունների մասին տեղեկատվությունը:
Բացի այդ, աղբյուրը նշել է, որ Դոհայում բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ն Իրանին հայտնել է, որ շարունակելու է զսպել Իսրայելը և երաշխավորել, որ նրանք կպահպանեն հրադադարը Լիբանում: Ամերիկյան կողմը ընդգծել է, որ իսրայելական զինվորականների դուրս գալը երկու զբաղեցված շրջաններից հարավային Լիբանում կլինի առաջին քայլը, և եթե այն հաջողությամբ անցնի, Իսրայելը շարունակելու է զորքերի դուրսբերումը:
Հունիսի 30-ին The New York Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ Իրանը և Օմանը շարունակում են մշակել ծրագրեր՝ Հորմուզի նեղուցը օգտագործող նավերից վճարումներ ստանալու համար: Մի դիվանագետ, ով զրուցել է թերթի հետ, նշել է, որ պոտենցիալ վճարումը կլինի կամավոր, սակայն թերթի հետ զրուցած իրանական պաշտոնյան բացատրել է, որ տուրքերը պարտադիր կլինեն:

США пытаются изменить позицию Ирана по Ормузскому проливу
ЕРЕВАН, 2 июля. /АРКА/. США в дискуссиях с Ираном настаивают на том, что он может получить больше средств за счет полной реализации меморандума двух стран, нежели за счет взимания пошлин с судов, проходящих через Ормузский пролив, сообщает Axios со ссылкой на американского чиновника.
По его словам, иранскую сторону убеждают, что если по условиям соглашения США снимут санкции, то Иран сможет получать средства от свободной продажи нефти и других ресурсов "в 100 раз больше, чем используя гангстерскую тактику со взиманием пошлин".
"Мы убеждаем их мыслить шире об их же возможностях, в контексте более широкого соглашения по ядерной тематике и о невмешательстве во внутренние дела", - сказал собеседник издания, слова которого приводит Интерфакс.
При этом спецпредставитель президента США Стив Уиткофф и зять президента Джаред Кушнер стараются донести до иранской стороны точку зрения Вашингтона, что требование уплаты денег за проход Ормузского пролива может нанести удар по американо-иранским договоренностям.
Источник Axios в странах региона подтвердил сообщения о том, что США и Иран договорились разморозить первый транш блокированных иранских средств. Речь идет о $3 млрд, однако их не передадут Ирану наличными средствами; вместо того Иран сможет покупать на них товары для гуманитарных нужд, минимум часть из них - у США. Американские чиновники опровергают информацию о подобных договоренностях.
Кроме того, источник заявил, что на переговорах в Дохе США сообщили Ирану, что продолжат сдерживать Израиль и гарантировать соблюдение им перемирия в Ливане. Американская сторона подчеркнула, что уход израильских военных из двух занятых ими районов в южном Ливане станет первым шагом, и если он пройдет успешно, Израиль продолжит отвод войск.
30 июня The New York Times со ссылкой на источники передавала, что Иран и Оман продолжают разработку планов по получению оплаты с судов, использующих Ормузский пролив. Один из дипломатов, общавшихся с изданием, отметил, что потенциальная плата будет носить добровольный характер. Однако беседовавший с газетой иранский чиновник объяснил, что пошлина будет обязательной.