ԱՄՆ վարչակազմը որոշել է չվերանորոգել Կանադայի և Մեքսիկոյի հետ եռակողմ առևտրային համաձայնագիրը, որը հայտնի է որպես USMCA:
- Հուլիսի 1-ը եղել է 16-ամյա առևտրային համաձայնագրի վերանորոգման վերջնաժամկետը:
- Դոնալդ Թրամփը նախկինում բարձր էր գնահատել USMCA համաձայնագիրը, որը նա ստորագրել էր իր առաջին ժամկետում, սակայն վերջին շրջանում դրա նկատմամբ հետաքրքրությունը նվազել է:
Թրամփի վարչակազմը որոշել է տարեկան վերանայել համաձայնագիրը, ինչը կարող է հանգեցնել դրա կարևոր մասերի վերաձևմանը:
ԱՄՆ-ի առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմսոն Գրիրի խոսքով, վարչակազմը շարունակելու է համագործակցել Մեքսիկայի և Կանադայի հետ համաձայնագրի թերությունները լուծելու համար:

The Trump administration has decided not to renew its trilateral trade pact with Canada and Mexico known as USMCA:
- July 1 marked the deadline to renew the 16-year trade pact.
- President Donald Trump once lauded the USMCA deal, which he signed during his first term in office, but has soured on it since.
The decision means the USMCA will stay in effect for another decade, provided no member tries to withdraw from it. However, it also triggers yearly reviews that could result in the renegotiation of major parts of the treaty.
U.S. Trade Representative Jamieson Greer stated that the Trump administration will continue to engage with Mexico and Canada to address the Agreement's shortcomings.
The USMCA was negotiated during Trump's first term to replace the previous, 26-year-old trilateral trade pact known as NAFTA.