ԱՄՆ վարչակազմը որոշել է չվերանորոգել Կանադայի և Մեքսիկոյի հետ եռակողմ առևտրային համաձայնագիրը, որը հայտնի է որպես USMCA:
- Հուլիսի 1-ը եղել է 16-ամյա առևտրային համաձայնագրի վերանորոգման վերջնաժամկետը:
- Դոնալդ Թրամփը նախկինում բարձր էր գնահատել USMCA համաձայնագիրը, որը նա ստորագրել էր իր առաջին ժամկետում, սակայն վերջին շրջանում դրա նկատմամբ հետաքրքրությունը նվազել է:
Թրամփի վարչակազմը որոշել է տարեկան վերանայել համաձայնագիրը, ինչը կարող է հանգեցնել դրա կարևոր մասերի վերաձևմանը:
ԱՄՆ-ի առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմսոն Գրիրի խոսքով, վարչակազմը շարունակելու է համագործակցել Մեքսիկայի և Կանադայի հետ համաձայնագրի թերությունները լուծելու համար:

США не будут продлевать USMCA, открывая дверь для переговоров с Канадой и Мексикой
Администрация США решила не продлевать трехстороннее торговое соглашение с Канадой и Мексикой, известное как USMCA:
• 1 июля стал крайним сроком для продления 16-летнего торгового соглашения.
• Президент Дональд Трамп ранее высоко оценивал сделку USMCA, которую он подписал в своем первом сроке, но в последнее время его интерес к ней снизился.
Администрация Трампа решила проводить ежегодные обзоры соглашения, что может привести к пересмотру его основных частей:
Представитель США по торговле Джеймисон Гриер заявил, что администрация продолжит сотрудничать с Мексикой и Канадой для решения недостатков соглашения.