Ամերիկյան առևտրի պալատը Հայաստանում կընդունի Ամերիկյան առևտրի պալատների 4-րդ տարածաշրջանային տնտեսական գագաթնաժողովը 2027 թվականին
Լուրեր | 2026/07/02 11:04
Գագաթնաժողովը կանցկացվի 2027 թվականին Երևանում
Ամերիկյան առևտրի պալատը Հայաստանում կընդունի Ամերիկյան առևտրի պալատների 4-րդ տարածաշրջանային տնտեսական գագաթնաժողովը 2027 թվականին: Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի դեսպանությունը Բուլղարիայում, որտեղ տեղի է ունեցել 3-րդ տարածաշրջանային տնտեսական գագաթնաժողովը:
Գագաթնաժողովի ընթացքում քննարկվել են էներգետիկ անվտանգության, ենթակառուցվածքների, ֆինանսավորման և ներդրումների, թվային փոխակերպման, արտադրության, նորարարությունների, մատակարարման շղթաների և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության հարցերը:
Հայաստանի Ամերիկյան առևտրի պալատի նախագահ Էլինա Մարկարյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները:
Նշվում է, որ առաջին երկու գագաթնաժողովները կայացել են Ստամբուլում (2024) և Աթենքում (2025), իսկ այս տարվա գագաթնաժողովը հավաքել է ավելի քան 313 մասնակից 16 երկրներից:

The American Chamber of Commerce in Armenia will host the 4th Regional Economic Summit of American Chambers of Commerce in Yerevan in 2027. This was announced by the Armenian embassy in Bulgaria, where the 3rd Regional Economic Summit took place.
The summit focused on issues of energy security, infrastructure, financing and investments, digital transformation, production, innovation, supply chains, and regional connectivity.
The President of the American Chamber of Commerce in Armenia, Elina Markaryan, presented Armenia's investment opportunities.
It is noted that the first two summits were held in Istanbul (2024) and Athens (2025), while this year's meeting gathered over 313 participants from 16 countries.