Ալիև. «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև փաստացիորեն խաղաղություն է հաստատվել»
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև փաստացիորեն խաղաղություն է հաստատվել»։ Այս մասին Բաքվում Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը Եվրոպական Միության գլխավոր առևտրային գործընկերն է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում։ Նրա խոսքով, համագործակցության ամրապնդման լայն հնարավորություններ կան, և երկու կողմերի ջանքերով այն նոր փուլ կարող է մտնել:
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հարաբերությունները Եվրոպական հանձնաժողովի հետ։ Այսօր քննարկել ենք շատ լայն և համապարփակ օրակարգ։ Եվրոպական Միությունը Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառության ավելի քան 40 տոկոսն է կազմում», - ասել է Ալիևը:

Алиев: «Фактический мир установлен между Азербайджаном и Арменией»
«Фактический мир установлен между Азербайджаном и Арменией». Об этом на совместной пресс-конференции с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в Баку заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Алиев также отметил, что Азербайджан является основным торговым партнером Европейского Союза в регионе Южного Кавказа. По его словам, существуют широкие возможности для дальнейшего укрепления сотрудничества и вывода его на новый уровень усилиями обеих сторон.
«Мы высоко ценим наши отношения с Европейской комиссией. Сегодня мы обсудили очень широкий и достаточно комплексный повестку дня. Европейский Союз является основным торговым партнером Азербайджана. Более 40 процентов нашего внешнего товарооборота приходится на Европейский Союз», - заявил Алиев.