Ալիև. «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև փաստացիորեն խաղաղություն է հաստատվել»
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև փաստացիորեն խաղաղություն է հաստատվել»։ Այս մասին Բաքվում Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը Եվրոպական Միության գլխավոր առևտրային գործընկերն է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում։ Նրա խոսքով, համագործակցության ամրապնդման լայն հնարավորություններ կան, և երկու կողմերի ջանքերով այն նոր փուլ կարող է մտնել:
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հարաբերությունները Եվրոպական հանձնաժողովի հետ։ Այսօր քննարկել ենք շատ լայն և համապարփակ օրակարգ։ Եվրոպական Միությունը Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառության ավելի քան 40 տոկոսն է կազմում», - ասել է Ալիևը:

'A de facto peace has been established between Azerbaijan and Armenia.' This was stated by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, during a joint press conference with the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, in Baku.
Aliyev also mentioned that Azerbaijan is the main trading partner of the European Union in the South Caucasus region. According to him, there are broad opportunities to further strengthen cooperation and to elevate it to a new level through the efforts of both sides.
'We highly value our relationship with the European Commission. Today we discussed a very broad and quite comprehensive agenda. The European Union accounts for more than 40 percent of Azerbaijan's foreign trade turnover,' Aliyev stated.