«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շարունակվող խաղաղության գործընթացը, ինչպես նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը հույս են ներշնչում։ Սա տարածաշրջանի համար ստեղծում է կայունության և համագործակցության ավելի մեծ հեռանկարներ»։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ի Վրաստանի բյուրոն, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (PABSEC) 67-րդ լիագումար նիստում ունեցած իր ելույթի ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ այսօր տարածաշրջանն ունի մեծ ներուժ՝ ամրապնդելու իր դերը որպես առևտրի, տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապակցվածության կենտրոն։
«Հետագա համագործակցությունն ամրապնդելու համար մենք պետք է ներկայիս ժամանակահատվածը դիտարկենք ոչ միայն մարտահրավերների, այլև նոր հնարավորությունների տեսանկյունից», — նշել է խոսնակը։

«Процесс мира между Азербайджаном и Арменией, а также усилия по нормализации отношений между Турцией и Арменией внушают надежду. Это создает большие перспективы стабильности и сотрудничества для региона».
Об этом заявил председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили в своем выступлении на 67-й сессии Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества (PABSEC), как сообщает офис АПА в Грузии.
По его словам, сегодня регион имеет большой потенциал для укрепления своей роли как центра торговли, транспорта, энергетики и цифровой связи.
«Для укрепления дальнейшего сотрудничества мы должны рассматривать текущий период не только как вызов, но и как новые возможности», — отметил спикер.