Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում 2027 թվականի հունվարի 1-ից պետք է գործի կատարողականի գնահատման վրա հիմնված համակարգ։ Այս մասին Կառավարության նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը և պետական կառավարման համակարգում իրականացվող բարեփոխումներին։
Փաշինյանի խոսքով՝ հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը պետք է դառնա առավել սկզբունքային և թարմացվի։ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պետական կառավարման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների անհրաժեշտությունը հանրության համար հասկանալի է դարձել, քանի որ ներկայացվել են դրանց պատճառահետևանքային կապերը։
«Մենք կարողացանք հանրությանը ցույց տալ, թե ինչպես պետական կառավարման համակարգի աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնելով՝ կարող ենք շատ կոնկրետ օգուտներ բերել քաղաքացիներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ օգուտները կարող են արտահայտվել առողջության ապահովագրության համակարգով, թոշակների բարձրացմամբ, անապահովության գնահատման նոր համակարգով, դպրոցաշինությամբ և այլ ուղղություններով։
Այդ համատեքստում Փաշինյանն ընդգծեց ՏԻՄ ոլորտում կատարողականի վրա հիմնված վարձատրության համակարգերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
«Մենք հիմա պետք է լուծենք ՏԻՄ ոլորտում խնդիրը, որովհետև մենք մեզ խաբում ենք։ Եթե ՏԻՄ-երը ինչ-ինչ պատճառով չեն համարձակվում այդ որոշումները կայացնել, ապա նորից պետք է դնել կատարողականի վրա հիմնված վարձատրության համակարգեր»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Կառավարությունը պետք է օրենքով սահմանի համակարգի աշխատանքի բանաձևը։
«Մենք պետք է օրենքով բանաձևը դնենք, ասենք՝ այսպես է աշխատում կատարողականի գնահատման համակարգը։ Ընդ որում՝ դա պետք է անել անհետաձգելիորեն»,- նշեց նա։
Փաշինյանը շեշտեց, որ աշխատանքը պետք է կազմակերպել այնպես, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից կատարողականի գնահատման վրա հիմնված համակարգը ՏԻՄ-երում արդեն գործի։

From January 1, 2027, a performance evaluation system should operate in local self-governments
In local self-governing bodies, a performance evaluation system should be in place from January 1, 2027. This was stated by Nikol Pashinyan during a government meeting, addressing the anti-corruption policy and the reforms being implemented in the public administration system.
Pashinyan noted that the anti-corruption policy must become more principled and updated. He mentioned that the necessity of reforms in the public administration sector has become clear to the public, as the causal relationships of these reforms have been presented.
“We were able to show the public how, by making the work of the public administration system more effective, we can bring very specific benefits to citizens,” Pashinyan said.
According to him, these benefits can be expressed through the health insurance system, increased pensions, a new system for assessing vulnerability, school construction, and other areas.
In this context, Pashinyan emphasized the need for implementing performance-based reward systems in the local self-government sector.
“We now need to solve the problem in the local self-government sector because we are deceiving ourselves. If local self-governments, for some reason, do not dare to make those decisions, then we need to again establish performance-based reward systems,” Pashinyan stated.
Pashinyan mentioned that the government must legally establish the formula for the system's operation.
“We must legally set the formula, stating how the performance evaluation system operates. Moreover, this must be done urgently,” he noted.
Pashinyan emphasized that the work should be organized in such a way that the performance evaluation system is already operational in local self-governments by January 1, 2027.