Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում 2027 թվականի հունվարի 1-ից պետք է գործի կատարողականի գնահատման վրա հիմնված համակարգ։ Այս մասին Կառավարության նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը և պետական կառավարման համակարգում իրականացվող բարեփոխումներին։
Փաշինյանի խոսքով՝ հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը պետք է դառնա առավել սկզբունքային և թարմացվի։ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պետական կառավարման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների անհրաժեշտությունը հանրության համար հասկանալի է դարձել, քանի որ ներկայացվել են դրանց պատճառահետևանքային կապերը։
«Մենք կարողացանք հանրությանը ցույց տալ, թե ինչպես պետական կառավարման համակարգի աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնելով՝ կարող ենք շատ կոնկրետ օգուտներ բերել քաղաքացիներին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ օգուտները կարող են արտահայտվել առողջության ապահովագրության համակարգով, թոշակների բարձրացմամբ, անապահովության գնահատման նոր համակարգով, դպրոցաշինությամբ և այլ ուղղություններով։
Այդ համատեքստում Փաշինյանն ընդգծեց ՏԻՄ ոլորտում կատարողականի վրա հիմնված վարձատրության համակարգերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
«Մենք հիմա պետք է լուծենք ՏԻՄ ոլորտում խնդիրը, որովհետև մենք մեզ խաբում ենք։ Եթե ՏԻՄ-երը ինչ-ինչ պատճառով չեն համարձակվում այդ որոշումները կայացնել, ապա նորից պետք է դնել կատարողականի վրա հիմնված վարձատրության համակարգեր»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Կառավարությունը պետք է օրենքով սահմանի համակարգի աշխատանքի բանաձևը։
«Մենք պետք է օրենքով բանաձևը դնենք, ասենք՝ այսպես է աշխատում կատարողականի գնահատման համակարգը։ Ընդ որում՝ դա պետք է անել անհետաձգելիորեն»,- նշեց նա։
Փաշինյանը շեշտեց, որ աշխատանքը պետք է կազմակերպել այնպես, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից կատարողականի գնահատման վրա հիմնված համակարգը ՏԻՄ-երում արդեն գործի։

С 1 января 2027 года в ТИМ должен заработать система оценки эффективности
В местных органах самоуправления с 1 января 2027 года должна заработать система оценки эффективности. Об этом на заседании правительства заявил Никол Пашинян, обсуждая антикоррупционную политику и проводимые реформы в системе государственного управления.
По словам Пашиняна, антикоррупционная политика должна стать более принципиальной и обновиться. Он отметил, что необходимость реформ в сфере государственного управления стала понятной для общества, поскольку были представлены причинно-следственные связи этих реформ.
«Мы смогли показать обществу, как, сделав работу системы государственного управления более эффективной, мы можем принести конкретные выгоды гражданам», - сказал Пашинян.
По его словам, эти выгоды могут проявляться в системе медицинского страхования, повышении пенсий, новой системе оценки неблагополучия, строительстве школ и других направлениях.
В этом контексте Пашинян подчеркнул необходимость внедрения систем вознаграждения на основе эффективности в сфере местного самоуправления.
«Мы сейчас должны решить проблему в сфере местного самоуправления, потому что мы обманываем себя. Если местные органы по каким-то причинам не решаются принимать такие решения, то снова необходимо внедрить системы вознаграждения на основе эффективности», - сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, правительство должно законодательно установить формулу работы системы.
«Мы должны установить формулу работы системы оценки эффективности в законе. Причем это нужно сделать незамедлительно», - отметил он.
Пашинян подчеркнул, что работа должна быть организована так, чтобы с 1 января 2027 года система оценки эффективности уже работала в местных органах самоуправления.