Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալների 2026թ․-ի մայիսի դրությամբ վարկային կազմակերպությունների ակտիվները կազմել են 914,394 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 11․6%-ով։
Պարտավորությունները կազմել են 439,758 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 13․5%-ով։
Հաշվեկշռային ընդհանուր կապիտալը կազմել է 474,636 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 9.9%-ով։
Ընթացիկ ժամանակաշրջանի չբաշխված շահույթը կազմել է 29,316 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 5.1%-ով։
Նախորդ ժամանակաշրջանի չբաշխված շահույթը կազմել է 150,564 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 20.5%-ով։

The assets of credit organizations amounted to 914.4 billion AMD in May 2026
According to the Central Bank of Armenia, as of May 2026, the assets of credit organizations amounted to 914,394 million AMD. This represents an increase of 11.6% compared to the comparable figure for 2025.
Liabilities amounted to 439,758 million AMD. This is a 13.5% increase compared to the comparable figure for 2025.
Total equity amounted to 474,636 million AMD. This reflects a 9.9% increase compared to the comparable figure for 2025.
Retained earnings for the current period were 29,316 million AMD, showing a decrease of 5.1% compared to the comparable figure for 2025.
Retained earnings from the previous period were 150,564 million AMD, which represents an increase of 20.5% compared to the comparable figure for 2025.